Witam,
dieta Kopenhaska jest dietą bardzo niskokaloryczną (nie przekracza 900 kcal), przy tym niezbilansowaną. Pani złe samopoczucie wynika z tego, że dieta ta całkowicie wyklucza węglowodany, które jednakże w diecie powinny znaleźć się. Podane przez Panią waga, wzrost i wiek wskazują, że przy diecie 1000 -1200 kcal powinna Pani bardzo ładnie chudnąć ok. 1 kg tygodniowo, jeżeli będzie to dieta zrównoważona i dobrze zbilansowana. Poniżej propozycja 1 dnia diety:
Śniadanie: 1 kromka chleba z wędliną drobiową i sałatą, pomidor; pół pomarańczy
II śniadanie: jogurt naturalny (150 g) z malinami (100 g)
Obiad: Leczo z ryżem i kiszonym ogórkiem (pierś z kurczaka 100 g, warzywa 200 g (papryka, pomidor, cukinia, cebula), ryż brązowy 30 g, ogórek 100 g)
Kolacja: Sałatka z tuńczykiem (sałata, pomidor, papryka, ogórek, tuńczyk 60 g, oliwa 5 g)
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny
Poradnia Zdrowego Żywienia DIETA NA CO DZIEŃ Gdynia
Dieta Kopenhaska, jak i wszystkie inne diety cud, działają na krótką metę. Radzimy jak najszybciej z niej zrezygnować, ponieważ jedyne, do czego może doprowadzić to pogorszenie Pani samopoczucia, pojawienie się objawów niedoborów w organizmie oraz efektu jojo. Odchudzenie nie polega na krótkotrwałej zmianie odżywiania. Należy do tego podejść jak do długotrwałego procesu, który będziemy kontynuować do końca życia, zachowując szczupłą sylwetkę i zdrowie. Przy Pani wzroście i wadze sugerowalibyśmy na początek dietę 1500 kcal. Jest to bezpieczny poziom energii, który pokryje Pani podstawową przemianę materii. Poniżej tej kaloryczności może Pai zejść dopiero, kiedy waga trochę zejdzie. Zalecamy spożywanie 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu, co pobudzi metabolizm. Dieta powinna być oparta na pełnowartościowym białku (pochodzenia zwierzęcego), odpowiednich tłuszczach (oliwa z oliwek na zimno, olej kokosowy na ciepło, ryby) oraz węglowodanów złożonych (produkty z pełnego przemiału). Dobrze byłoby włączyć wysiłek fizyczny, chociaż co drugi dzień, po 30 min (może być marsz, basen, bieg, rower). Przede wszystkim proszę skupić się na eliminacji węglowodanów prostych (cukier, słodycze, napoje słodzone, jogurty smakowe itd.) - to one bowiem odpowiadają w głównej mierze za odkładanie się tkanki tłuszczowej i zaburzają metabolizm węglowodanów. Radzimy omijać szerokim łukiem wszystkie diety, które obiecują bardzo szybki spadek masy ciała.
Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel 887 433 444
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta 2000 kcal a jadłospis – odpowiada Mgr Monika Więckowska
- Wybór diety przy niedoczynności tarczycy – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Wybór odpowiedniej diety dla 20-letniej kobiety – odpowiada Mgr Magdalena Drażba
- Stosowanie diety przy niedoczynności tarczycy u 44-latki – odpowiada Mgr Magdalena Drażba
- Niedoczynność tarczycy i nadwaga a wybór diety – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Stosowanie diety niskokalorycznej u 19-letniej osoby – odpowiada mgr Alicja Skubis
- Odchudzanie po 38. roku życia – odpowiada Mgr Katarzyna Szott
- Ilość węglowodanów w diecie reducyjnej – odpowiada Roma Wojtewicz
- Brak spadku wagi po tygodniu stosowania diety – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jedzenie podczas diety... – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska