Strach przed zamkniętymi pomieszczeniami po badaniu rezonansem magnetycznym

od czasu rezonansu magnetycznego panicznie boję się wszystkiego, co ogranicza moją przestrzeń, czyli zamknięte pomieszczenia, skrępowane ręce ,ciemne lub zadymione obszary, zawiązane oczy itp..., czy to normalne, jak to zwalczyć?

Witam. Tak prze internet trudno powiedzieć na ile jest poważne to co Pani pisze. Może rozważy Pani wizytę u specjalisty: psychologa lub/i psychiatry.
Magdalena Brabec

Wygląda na to, że jedno lękowe doświadczenie (sporo ludzi na trudności w trakcie tego badania) zgeneralizowało się i teraz jest Pani trudno we wszelkich tego typu sytuacjach. Jeśli trudności są na tyle duże, że znacząco utrudniają Pani życie i ograniczają, warto udać się do specjalisty. Jeśli problem nie jest bardzo nasilony można samemu spróbować sobie poradzić przez metodę małych kroków- czyli wystawiania się na bodziec lękowy, ale występujących w niewielkim stopniu, tak długo, aż lęk zaniknie. a potem większe wyzwanie i większe, za każdym razem tak długo, aż lęk będzie słaby lub żaden.
Czasem tez podobne ćwiczenie warto zacząć od pracy w wyobraźni z wizualizacjami (czyli wyobrażając sobie dokładnie dane wydarzenie, miejsce).. Ważne, żeby zacząć od tych wywołujących lęk w najmniejszym stopniu i pracować z nimi aż do wygaszenia lęku i dopiero potem przechodzić do czegoś o wyższym poziomie lęku.