Strata przyjaciół z powodu wyjazdu

Witam mam pytanie do psychologów otóż przebywam rok za granica jak przebywałem w Polsce bylem bardzo do ludzi często się z nimi spotykałem chodzilismy na imprezy i wgl poznałem także dziewczyne w tym okresie przed wyjazdem po roku czasu zaczęło się to wszytko sypać straciłem dziewczynę tracę znajomych pytanie do was takie co mam zrobić z tym problemem zjechać do polski i odbudowywać to czy przebywać za granica i pracowac i nie przejmować sie tym mam 23 lata

Ważne także byłoby przyjrzenie się Pana motywacji do wyjazdu i jak on mógł zostać odebrany przez bliskich.
Faktem jest jednak, że odległość bardzo utrudnia utrzymanie ( a czasem nawet zabija) znajomości. Powrót nie zawsze gwarantuje ich odzyskanie.
Warto zatem także przyjrzeć się realnym możliwościom budowanie relacji i bliskości w miejscu, w którym obecnie toczy się Pana życie.

Myślę, że warto skonsultować się z psychologiem w kraju, w którym Pan przebywa i porozmawiać o swoim problemie. Z tego co Pan opisuje nastąpiła jakaś zmiana w Panu. Warto o tym porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą - co tak naprawdę wydarzyło się i dzieje nadal w Pana życiu.

Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam Pana. Opisywana przez Pana różnica w relacjach i więziach z ludźmi w kontakcie bezpośrednim i na odległość jest zrozumiała. Moim zdaniem to zbyt trudne utrzymać relacje na odległość w takiej kondycji, w jakiej były one kiedy był Pan na miejscu w Polsce. Spróbuję odpowiedzieć na Pana pytanie. Być może nie jest Pan zdany na radykalne rozwiązania (zerwanie kontaktów, powrót do Polski). Może czeka Pana dokonanie pewnych zmian w tych kontaktach. Zaznaczę jednak, że osoby o których Pan napisał też muszą tego chcieć. Jeśli dla obu stron relacja jest ważna to jest szansa, Żebyście wypracowali takie sposoby komunikacji i spędzania wspólnie czasu by odległość między Wami nie była zbyt dotkliwa. Myślę, że opisana przez Pana sytuacja to też kwestia priorytetów w Pana życiu. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/