Depresja po wyjeździe poza granicę Polski

Witam! Mam 18 lat i mieszkam od 9 lat w niemczech. Odkąd się przeprowadziłam z mamą do niemiec pragnę wrócić do polski. Nie potrafie się odnaleść w niemczech i ciągle brakuje mi ojczyzny. Mam jednak obawy że nie dam sobię radę w polskiej szkole i w dalszym życiu. Pytałam się wiele dorosłych osób o poradę lecz zdania są podzielone. Bardzo prosze o pomoc bo nie wiem co mam zrobić. Z góry dziękuję :)

Warto przyjrzeć się przyczynom trudności w zaadoptowaniu się do nowego środowiska, a także głębszej motywacji do powrotu. Być może są one wynikiem jest zaniżonego poczucia własnej wartości i trudności w odnalezieniu się i akceptacji w grupie? Wcześniejszymi doświadczeniami? Trudnościami językowymi?
Zanim podejmie Pani ostateczną decyzję, warto skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą i przyjrzeć rzeczywistej motywacji do przeprowadzki.

Witam Panią. Na początku chcę wyraźnie zaznaczyć, że nie powiem Pani co ma Pani zrobić. Nie jestem na Pani miejscu i ta decyzja choć z pewnością trudna należy do Pani. Jeśli dobrze liczę to w Pani życiu widać dwie równe części. Jedną spędziła Pani w Polsce, drugą w Niemczech. To pierwszy fakt, który może utrudniać podjęcie decyzji. To co mi zwraca uwagę to, że mimo tych równych części w tej drugiej nie może się Pani odnaleźć. To ważne skąd biorą się takie odczucia. Pisze Pani, że tęskni za ojczyzną. Ważne jest jednak czy są tu w Polsce osoby, warunki, które mogłyby być Pani zasobami. To oczywiste, że jeśli miałaby Pani być zdana wyłącznie na siebie obawa czy sobie Pani poradzi będzie coraz większa. Oczywiście w tej całej sytuacji może być też ważna postawa i stanowisko Pani mamy (czy jest za czy przeciw). Tak naprawdę to ważne, żeby była z Panią jakąkolwiek Pani decyzję podejmie. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Jeśli Pani chce proszę go wykorzystać. To bilans (zrobiony na kartce) czyli plusy z przyjazdu do Polski i ewentualne minusy. Może być też inny tytuł: plusy z pozostania w Niemczech i minusy. Najważniejsze by nie wywierała Pani na siebie presji, że już teraz musi Pani podjąć decyzję. To będzie wywoływało dodatkowe napięcie. Proszę być dla siebie łagodną. Pozdrawiam Panią