Stres a trudności z mówieniem?

Od dłuższego czasu cierpię na dosyć wyniszczającą dla mnie przypadłość. Obecnie chodzę do IIkl LO, a mój problem zaczął się rozwijać dokładnie 3 lata temu, jeszcze w gimnazjum. Zaczęło się od niemożliwości powiedzenia słowa "jestem" przy sprawdzaniu obecności w szkole. Po prostu od tak... nauczycielka dochodzi do mojego nazwiska, a ja muszę po prostu odczekać parę sekund żebym mógł wydusić z siebie jakieś słowo... mam to samo przy podawaniu ocen ze sprawdzianu - tragedia po prostu. Od niedawna horrorem dla mnie są lekcje angielskiego. Modlę się, żeby nauczycielka nie wzięła mnie czasem do czytania jakiegoś tekstu, a jak mnie już weźmie to udaję, że nie wiem przy którym zadaniu jesteśmy. Ale jak już wyduszę z siebie pierwsze słowa, to potem jakoś te zdania idą. Nie mam problemów z odpowiedziami w których mogę użyć własnych słów, z kolegami, z moją dziewczyną rozmawiam normalnie. Ten sam problem dotyczy mnie nie tylko w szkole - czasami jak podchodzę do głupiego okienka bankowego to nie mogę wydusić z siebie słowa. Proszę o pomoc.

Witam!

Stres, jaki odczuwasz w sytuacjach społecznych, może powodować problem z wysłowieniem się. Piszesz, że nie tyle masz problem z samym mówieniem, co z wypowiedzeniem konkretnych słów w danej chwili. Może to być bariera, jaką sam w sobie stworzyłeś bojąc się "na zapas". Warto, żebyś sam przed sobą uświadomił sobie, że te sytuacje nie są zagrożeniem. Nie masz problemu z innymi sytuacjami, kiedy musisz rozmawiać.

Możesz zapanować nad stresem. W tym celu możesz wykonywać proste ćwiczenia zamieszczone w internecie czy poradnikach psychologicznych, rozmawiać o swoich odczuciach z zaufanymi osobami oraz wewnętrznie się motywować, np. powtarzając w myślach zdanie, które pozwoli Ci przełamać lęk. Naucz się także relaksować w trudnych chwilach. Mogą to być czynności, które pozwolą Ci zmniejszyć napięcie fizyczne, a tym samym uspokoić psychicznie. Pracując nad tym problemem możesz uzyskać nie tylko poprawę samopoczucie w trudnych sytuacjach, ale także satysfakcję z własnych osiągnięć.

Pozdrawiam