Twardy i powiększony brzuch pomimo zdrowej diety

Witam mam problem. Jem zdrowo, jestem pod okiem dietetyka ale od dłuższego czasu czuję, że mój brzuch to balon jest twardy i jakby wypchany. Jak temu zapobiec?

Dzień dobry,

Problem może być złożony, najlepszym rozwiązaniem będzie porozmawianie ze swoim dietetykiem prowadzącym o tym problemie i wspólne przeanalizowanie tego co Pani spożywa i zadanie sobie pytania czy dzieje się tak po jakimś konkretnym posiłku/ produkcie, czy są już jakies pozytywne efekty diety, jak dużo Pani przyjmuje płynów w stosunku do spozywanego błonnika, czy dieta jest dostosowana do wyników pani badań i czy w przeszłości występowały jakies nietolerancje na konkretny składnik pożywienia i wreszcie czy cierpi Pani na jakąś przewlekłą chorobę, zażywa leki?

Pozdrawiam, Małgosia Jezierska

Witam Panią

Niestety nie mam informacji o tym, jak wyglądało Pani odżywianie przed wizytą u dietetyka i jak długo trwa zmiana nawyków żywieniowych. Możliwe, że organizm nie przyzwyczaił się do zwiększonej ilości m. in. błonnika pokarmowego i stąd te dolegliwości lub zostały wprowadzone do Pani diety nowe produkty, na które tolerancja Pani organizmu jest obniżona.
Powodów może być wiele, proszę skonsultować to ze swoim dietetykiem.

Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Przyczyn zgłaszanej dolegliwości może być wiele. Najczęściej, zmieniając sposób żywienia i wprowadzając więcej produktów pełnoziarnistych zapominamy o konieczności zwiększenia ilości wypijanych płynów w ciągu dni, co w efekcie kończy się wzdęciami i zaparciami. Kolejnym problemem mogą być nadwrażliwości na pokarm i konieczność wykluczenia alergizującego pokarmu.
Jednak zachęcam skonsultować się z prowadzącym dietetykiem, który jeszcze raz dokona analizy jadłospisu, stanu zdrowia i ustali przyczynę dyskomfortu w jamie brzusznej.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Alergia a nietolerancja pokarmowa z czym to się je? http://poznan.mojdietetyk.pl/artykuly/alergia-a-nietolerancja-pokarmowa-z-czym-to-sie-je.html?c=8