Tycie przy niedoczynności tarczycy

Zaczelam 2 miesiace temu brac hormony tarczycy 25, z powodu jej niedoczynnosci zaczelam tyc i to znacznie... jestem bardzo aktywna osoba, codziennie przeprowadzam treningi(chodzenie w gory, bieganie, orbitrek, itd)..probowalam diet i nic nie pomagaja, a nigdy nie mialam problemow z waga- nagle..juz nie wiem co robic. juz myslalam o zwiekszeniu dawki i doprowadzeniu do nadczynnosci tarczycy.. w ciagu tych 2 miesiecy, ciaglych diet, zwiekszonych treningow skoczylam 10 kg do gory. POMOCY..
ponad rok temu

Dobrze dobrana dawka hormonu pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Zakładam, że poziom TSH masz już w normie przy ww dawce leku. Jeżeli nie, zgłoś się do endokrynologa. Rozważcie suplementację selenem. Sama nie decyduj o zmianie dawki leku.
Dieta skomponowana indywidualnie lub na bazie wiadomości z internetu niekoniecznie musi być odpowiednia.
Nie przestawaj ćwiczyć.
Zwróć uwagę na obecność siarkocyjanków w produktach spożywczych. Ogranicz produkty sojowe (nawet ich śladowe ilości). Dostarczaj wapń w ilości poniżej 1,3g/dobę. Dostarczaj w codziennej diecie 150-200ug jodu - przesada z tym pierwiastkiem powoduje efekt odwrotny do zamierzonego.
Jeżeli używasz mało soli (główne źródło jodu) wybieraj wody fortyfikowane w ten pierwiastek.
Nie łącz w jednych posiłkach produktów bogatych w jod z produktami goitrogennymi.
Najlepiej zgłoś się do dietetyka, który pomoże Ci w normalizacji masy ciała.

Witam, przy niedoczynności tarczycy bardzo istotną sprawą jest dieta, głównie chodzi tu o dożywienie tarczycy minerałami, czyli spożywanie świeżych warzyw i owoców, a także produktów zbożowych (pełne ziarno), takich jak np. kasza gryczana, nasion roślin strączkowych, orzechów (brazylijskie mają bardzo dużo selenu potrzebnego właśnie przy niedoczynności tarczycy) oraz ryb zawierających NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z gr. B, cynk, witaminę C i magnez).
Przy niedoczynności tarczycy nie wolno natomiast spożywać produktów pszennych, sojowych, z prosa (kaszy jaglanej) oraz surowych warzyw kapustnych, a także soli, kofeiny, nabiału, cukru, rafinowanych węglowodanów, wysoko przetworzonej żywności oraz alkoholu.
Warto zastanowić się również nad dodatkową suplementacją - jest wiele preparatów, które pomagają odżywić tarczycę i wspomóc sam proces odchudzania, a przede wszystkim nie przybierania już więcej kolejnych kilogramów.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Ledwoń
specjalista ds. odżywiania

Niestety niedoczynność tarczycy wiąże się z przybieraniem na wadze, a stosowanie hormonów zatrzymuje wodę w organizmie. Można zmniejszyć ten efekt stosując odpowiednie treningi i żywienie. Z racji stosowania różnych diet możesz mieć też obniżony metabolizm. Niestety to nie do końca jest tak że im więcej będziesz ćwiczyć a mniej jeść to schudniesz. Organizm się do takich rzeczy adaptuje obniżając jeszcze bardziej metabolizm. Powinnaś zgłosić się do specjalisty.

Witam odpowiednio dobrana dawka leków powinna z czasem doprowadzić do unormowania metabolizmu i zahamowania wzrostu wagi. Czasami zaproponowana dawka okazuje się nieprawidłowa i należy ją zmienić. Jeżeli czuje Pani że leczenie nie przynosi efektu to proponowałabym zgłosić to lekarzowi celem zmiany dawki. Nie wolno robić tego samodzielnie bo można sobie mocno zaszkodzić. Kiedy poziom hormonów będzie prawidłowy z powodzeniem będzie mogła Pani zastosować dietę redukcyjną, która rozwiąże problem.