U jakiego lekarza szukać pomocy z problemem z wysławianiem się?

Od dziecka mam problemy z wysławianiem się(z tego co pamiętam) Polega to na tym, że podczas rozmów ze znajomymi źle wypowiadam słowa (zła odmiana)bądź zapominam słowa i żeby powiedzieć o co mi chodzi idę bardzo okrężna droga. Mam tzw. Pustkę w głowie. czasami gdy chce coś powiedzieć to powtarzam to w głowie i staram się to poprawnie wymówić, lecz nie wychodzi. Same zdania też są raczej proste i krótkie. Takie "zacięcia" zdarzają mi się przede wszystkim w mowie. Nie wiem, czy jest to efekt nieoczytania, czy jakaś choroba Czym mogą być spowodowane takie objawy? I jeśli jest to coś niepokojącego, gdzie najlepiej zacząć szukać pomocy? U neurologa, psychiatry, logopedy? Przez problemy z mówieniem stałam się bardziej zamknięta. Problemy z wysławianiem wzbudzają we mnie frustracje. Gdy ktoś nie rozumie tego, co chce mu przekazać mam ochotę zapaść się pod ziemie.

Szanowna Pani, to też wiele zależy od tego, kiedy problem się pojawił. Czy istniał zawsze, czy dopiero od jakiegoś czasu? Tego typu objawy mogą być spowodowane chociażby niedoborami niektórych witamin czy mikro-makro-elementów. Trzeba się również zastanowić, co im towarzyszy - czy jest Pani częściej senna, zmęczona, nerwowa, czy objawy są tylko i wyłącznie w mowie? Jeżeli ma Pani tak "od zawsze" i z jakiegoś powodu gubi Pani słowa lub wątek, to warto iść do logopedy, a najlepiej do neurologopedy. Jeżeli jednak to pojawiło się nagle, to zaczęłabym od badań krwi: morfologia, hormony (tarczyca!), cukier. Co ciekawe, takie objawy mogą występować jako powikłania po przebyciu wirusa COVID-19, co niestety utrzymuje się przez jakiś czas w połączeniu z większą męczliwością organizmu. Dopiero kolejnym tropem byłby dla mnie neurolog, który się upewni, że pod neurologicznym względem wszystko jest w porządku... Także najpierw głębszy wywiad, a potem szukanie drogi do diagnozy. Mam nadzieję, że pomogłam. Powodzenia! :)