Uciążliwe zaparcia - jak można się ich pozbyć?

Witam. W zasadzie odkąd pamiętam skarżę się na przysparzające mi wiele cierpienia zaparcia, wzdęcia itd. To naprawdę bardzo dokuczający problem, przynoszący nie tylko dyskomfort fizyczny, ale i psychiczny. Powoli już tracę nadzieję, że kiedykolwiek coś sie zmieni... Probowałam już niejednokrotnie zmieniać dietę - oczywiście są pewne pokarmy, które pogarszają wyjatkowo sytuację (np. alkohol), ale odnoszę wrażenie, że w zasadzie mój jadłospis nic nigdy dotąd nie zmieniał. Niezależnie od tego, po co sięgam, sytuacja pozostaje taka sama. Wystarczy, że np. rano napiję się herbaty, badź wody mineralnej, a mój brzuch niestety od razu przypomina balon. W zasadzie wszystko co wezmę do ust, powoduje wzdęcie. Sądzę, że "istota" moich zaparć nie leży w działaności jelit, lecz w "przetrzymywaniu się"/kumulowaniu kału już w ostatniej fazie przed wypróżnieniem - jak wnioskuję z długoletnich obserwacji. Wydaje mi się, że problemem jest brak specyficznych "skurczów" umożliwiających wypróżnienie się, nazywanych chyba "odruchem na de­fekację". Myslę, że może mieć to zwiazek z tym, iz we wczesnym dzieciństwie często niestety powstrzymywałam ten odruch parcia (nawet przez dłuższy czas) i może stąd m.in. ten problem? Wyczytałam w Internercie, że taki rodzaj zaparć (przy którym wystepuje m.in. własnie zanik odruchu na defekację) wiąże się ze słabością organizmu. Taki pacjent często uskarża się na poczucie przewlekłego zmęczenia, także jest bardzo blady - to wszystko zgadza się z moimi objawami. Dodam, że mam 18 lat, 160 cm i ważę 43 kg. Kiedyś zdiagnozowano u mnie także jelito drażliwe. Cierpię na zaburzenia lękowo-depresyjne. Jak nazywa się fachowo taki rodzaj zaparć i jak go leczyć? Jak należy postępować? Z góry serdecznie dziekuję za pomoc i pozdrawiam.
18 LAT ponad rok temu

Witam,

Zaparcia to niestety częsty i powszechny problem ludzi żyjących w tzw. krajach rozwiniętych. Najczęściej wynika z diety ubogoresztkowej, braku ruchu, życia w pośpiechu, etc.

W przypadku uciążliwych zaparć wskazana jest diagnostyka w celu wykluczenia choroby organicznej. Następnym etapem - w przypadku braku patologii somatycznej - konieczna jest zmiana stylu życia. Ważne jest przestrzeganie diety bogatoresztkowej, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stosowanie "higieny wypróżnień" polegającej między innymi na regularnych próbach wypróżnienia, a przede wszystkim nie wstrzymywaniu w przypadku uczucia parcia.

W leczeniu zaparć konieczna jest cierpliwość i determinacja, ponieważ trwa ono długo, a efekty nie pojawią się od razu, jednak trzeba pamiętać, że zmieniony styl życia powinien pozostać nawet w przypadku ustąpienia problemu.

Pozdrawiam