Przybieranie na wadze a zaparcia

Jakieś trzy tygodnie temu zauważyłam, że przybieram na wadze, a właściwie powiększył mi się brzuch. Od tamtego czasu mam zaparcia. Nie zmieniałam diety, próbowałam tabletek, herbat na zaparcia ale to nie pomaga. Czuje także suchość w gardle, czasem mam chrypę i mam ciężkie powieki. Co mi może dolegać ?

Droga Pani! Problem z zaparciami może dotyczyć zbyt małej ilości błonnika w diecie. Jego źródłem są m.in. ciemne pieczywo, makarony żytnie i razowe, surowe warzywa i owoce, również te suszone, rośliny strączkowe. Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym pod wpływem spożywanej przez nas wody! Zalecam picie małymi łyczkami minimum 1,5-2 l wody mineralnej w ciagu dnia. Może to być jeden z powodów Pani zaparć. Kolejnym powodem może być zmniejszona lub też niewystarczająca aktywność fizyczna. Codzienny, minimum 30 minutowy spacer wspomaga perystaltykę jelit umożliwiając wypróżnianie się. Przyczyną Pani złego samopoczucia i wzrostu masy ciała mogą być także inne problemy zdrowotne, w związku z czym polecam skontaktować się z lekarzem rodzinnym i wykonanie badań krwi, ze szczególnym uwzględnieniem hormonów tarczycy i poziomu cukru. Pozdrawiam!