Uczucie wysuszonej skóry i brak pocenia podczas wysiłku fizycznego

Uprawiam amatorsko sport. Od jakiegoś czasu po dłuższych i cięższych treningach coraz częściej mam 1) poczucie bardzo wysuszonej, szorstkiej skóry - i na całym ciele - a szczególnie na twarzy oraz 2) poczucie, że mimo wysiłku fizycznego w ogóle się nie pocę. Co to oznacza w sensie "chemicznym"? Że mój organizm odczuwa wtedy niedobór głównie TŁUSZCZU, BIAŁKA czy WODY? I który składnik odzywczy w pierwszej kolejności powinienem uzupełnić?

Renata GrzechociĹska

Witam.
Mogą to być objawy odwodnienia organizmu lub chorób ogólnoustrojowych. Jeżeli po odpowiednim nawodnieniu nie zauważy Pani poprawy proszę udać się do dermatologa.
Pozdrawiam

Witam,

Przyczyna może tkwić w nawodnieniu organizmu. Proszę także zwrócić uwagę na porę roku. Jest zima i jest to dodatkowy czynnik schładzający organizm. Jeśli jest Pan wytrenowany i posiada niewielką ilość tkanki tłuszczowej w takich warunkach organizm może być efektywnie schładzany. Jeśli chodzi o szorstkość skóry, także mogą mieć wpływ czynniki atmosferyczne (mała wilgotność powietrza) oraz stopień nawodnienia organizmu.

Pozdrawiam,

Grzegorz Wichrzycki

Trener Personalny - www.freebody.pl
Trener Personalny Online - www.freebody-online.pl

Dzień dobry. Wszystkie wymienione przez Pana składniki powinny się znajdować w diecie w odpowiednich proporcjach. Oprócz tego ważna jest też podaż witamin i minerałów. Wysuszona i szorstka skóra, oprócz złego nawodnienia, mogą być też oznaką niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz witamin z grupy B. Polecam spożywać 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie (np. łosoś, śledź, makrela, sardynki, tuńczyk) w formie gotowanej lub pieczonej oraz oleje roślinne jako dodatek do surówek lub sałatek: olej lniany, olej rydzowy (inaczej lniankowy), olej rzepakowy i oliwa z oliwek. Oprócz tego świetnym źródłem zdrowego tłuszczu, witamin z grupy B oraz białka są różne orzechy i pestki, np. migdały, orzechy włoskie, sezam, pestki dyni. Warto uwzględnić je w swojej diecie. Polecam także olej kokosowy, do spożywania oraz jako kosmetyk nawilżający skórę (http://dietetycy.org.pl/olej-kokosowy/). I oczywiście proszę pamiętać o wypijaniu minimum 2 litrów płynów w ciągu dnia. Należy nawodnić się zwłaszcza po treningu i w trakcie jego trwania. Proszę także zwrócić uwagę na inne czynniki, np. zimą skóra bardziej się przesusza, gdyż spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach ogrzewanych przez kaloryfer, a później wychodzimy na mróz. Poza tym bardzo często żele pod prysznic i żele do mycia twarzy bardzo wysuszają skórę.
Pozdrawiam i zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl