Wpływ oleju kokosowego na życie

Witam, Całe życie podaję moim dzieciom "olej kokosowy", ponieważ myślałam, ze jest zdrowy. Przynajmniej tak wszędzie pisało. Zarówno i woda kokosowa jak i olej kokosowy są w naszym jadłospisie. Lecz ostatnio nabrałam wątpliwości związanych z tym olejem, z powodu iż w szkole mojego synka kazali unikać owego oleju, ponieważ jest szkodliwy dla zdrowia.. Jaka jest prawda ? Czy olej kokosowy oraz woda kokosowa mogą być dla nas szkodliwe ? Dziękuj ę

Olej kokosowy nie jest szkodliwy dla zdrowia - ale wyłącznie spożywany w umiarkowanych ilościach z zachowaniem odpowiedniej proporcji pomiędzy różnymi tłuszcami w diecie. Olej kokosowy to praktycznie same nasycone kwasy tłuszczowe, na tle olejów płynnych cechuje się też niższą zawartością witaminy E. Powinien on stanowić jedynie dodatek do diety, szczególnie u dzieci. Podstawowym tłuszczem stałym w diecie dzieci powinno być masło - ma dużo korzystniejszy z punktu widzenia rozwijającego się organizmu profil kwasów tłuszczowych oraz witamin. Natomiast z olejów powinny dominować te płynne w warunkach pokojowych - lniany, rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, oleje z orzechów. Olej kokosowy najlepiej jest wykorzystywać przy konieczności podsmażenia żywności jak np. podczas robienia naleśników czy omletów. W wersji nierafinowanej (ten o kokosowym smaku) można go dodawać w umiarkowanych ilościach do deserów, można też wykorzystać olej kokosowy do wypieków - ale najlepiej w mieszance z innym, płynnym olejem roślinnym.

Droga Pani!

Olej kokosowy nie jest szkodliwy. Z czystym sumieniem może go Pani stosować w kuchni. Zachęcam jednak do wybierania oleju tłoczonego na zimno i nierafinowanego. Warto również stosować kuchni inne rodzaje tłuszczy. Każdy z nich ma korzystne właściwości dla zdrowia, np. masło, oliwa, olej lniany. Zachęcam do wykorzystywania oleju kokosowego również w celach kosmetycznych. Doskonale nawilża skórę, doskonale łagodzi oparzenia oraz jest dobrym zastępstwem maski na włosy.

Witam.Olej kokosowy nie jest szkodliwy dla naszego organizmu.Dodatkowo stosować inne tłuszcze np.olej lniany,rzepakowy,słoneecznikowy czy tez oliwe z oliwek, dla dzieci szczególnie polecam masło.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,
Olej kokosowy nie jest szkodliwy, ale należy pamiętać także o innych źródłach tłuszczów w diecie, zwłaszcza masła, które jest korzystne z perspektywy potrzeb dziecka.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań