Uczucie zmęczenia związkiem

Jestem z partnerem prawie 3 lata. Od jakiegoś czasu odczuwam jednak zmęczenie związkiem - często rozpoczynam kłótnie, których potem żałuję, odczuwam silną potrzebę samotności, nie odczuwam natomiast potrzeby uprawiania seksu częściej niż raz, dwa razy w miesiącu. Z drugiej strony przez większość czasu dobrze nam razem i myśl o rozstaniu tylko czasem jest silna, jednak nie na tyle by ostatecznie się rozstać. Te uczucia zmieniają się jak w kalejdoskopie- raz jest doskonale, raz mam dość. Co robić?

Witam Panią,

Badania antropologiczne i psychologiczne wykazały, że większość związków po okresie 2-3 lat trwania okresu zauroczenia przechodzi w fazę stabilizacji. Jest to okres, kiedy "różowe okulary przestają działać", a partner jawi się z całą realnością jego wad i zalet. Wtedy też często partner przestaje być tak atrakcyjny seksualnie, jak na początku zwiazku. Są osoby, które na tym etapie budowanai relacji dochodzą do wniosku, że "przestały kochać partera" i wolą poszukiwać kolejnej fascynacji miłosnej z jednoczesnym przeżywaniem silnego pociągu seksualnego ( to droga seryjnej monogamii). Wiele osób jednak w tym okresie trwanai relacji woli skupiać się na podtrzymywaniu intymności, budowaniu więzi, poczuia bezpieczeństwa i pracy nad związkiem. Jeśli nie wie Pani do której z tych podgrup Pani należy, warto podjąć psychoterapię indywidualną w celu lepszego rozpoznania swoich uczuć, nazwania ich i poszukania zwiazków przyczynowo skutkowych pomiędzy swoimi przeżyciami, a planami odnośnie dalszych losów Państwa relacji.

Pozdrawiam!

Rozmawiacie Państwo? To ważne w związku. Spróbujcie - o wzajemnych oczekiwaniach, potrzebach, priorytetach; o tym, co dla Was trudne i co Wam sprawia radość. Coś musiało się zadziać - w związku lub/i w Pani, że czuje Pani zmęczenie tą relacją. Dobrze jest znaleźć ten moment - kiedy nastąpiła ta zmiana, co wtedy działo się w Pani życiu, gdzie był wtedy partner, co robił. Możecie Państwo zastanowić się nad tymi wątkami wspólnie lub też wesprzeć pomocą psychoterapeuty pracującego z parami. On pomoże przyjrzeć się przyczynom i drogom wyjścia z tego kryzysu.
Pozdrawiam,
M. S-W.