Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uraz czaszkowo-mózgowy a skaleczenie nogi

Chora po wypadku komunikacyjnym z urazem czaszkowo mozgowym nie chodzaca skaleczyla sobie stope w nocy i krwia pomazala sciane Nadmieniam ze taki incydent mial juz miejsce rok temu Co moze byc przyczyna takiego zachowania Poza tym chora w nocy nie spi tylko kreci sie w lozku i wydaje okrzyki Rano zawsze lezy w poprzeg lozka ze zwisajacymi nogami ze barierka . Prosze o odpowiedz ewentualnie porade co mam zrobic zeby to zmienic
KOBIETA, 62 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Trudno mi powiedzieć jednoznacznie co może być przyczyną takiego zachowania. Należy wykluczyć przyczynę organiczną - tzn. uszkodzenie struktur nerwowych i funkcji poznawczych jako efekt urazu. W dalszej kolejności ew. zaburzenia psychiatryczne spowodowane urazem lub traumą z nim związaną.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy