Urojenia partnera o zdradzie

Mój mąż jest po przejściach jestem jego 2 żoną. Pierwsza zdradziła go z ich wspólnym przyjacielem. Następnie, dziewczyna 12 lat młodsza od niego. Zataił prze de mną że razem wychowywali dziecko.Przy ich rozstaniu powiedziała mu że nie jest jego.Poznał mnie. Córka kończyła pobyt w szpitalu zachorowała na białaczkę. Teraz ma ciągłe urojenia że go zdradzam. Wmawia mi sytuacje, które nie miały miejsca. Prosiłam go żeby poszedł ze mną do psychologa. Odmawia. Czy jest jakiś ratunek dla niego?

Dzień dobry

Sytuacja, która spotkała Pani męża jest bardzo trudna. Opisane doświadczenia zdrady, kłamstwa i odrzucenia mogły wpłynąć na nadszarpnięcie Jego zaufania również do innych osób. Pozytywne doświadczenia, doznanie miłości, akceptacji, atmosfera szczerości i otwartości w relacji może z czasem to zaufanie odbudować. Zalecałabym jednak skorzystanie z pomocy psychologa, który pomógłby Państwu przejść przez ten trudny okres.

Pozdrawiam

Witaj
Najczęściej mężczyźni niechętnie chcą iść do psychologa, psychiatry, a nacisk tez nie bardzo to zmieni a może wręcz pogłębić niechęć do jakiejkolwiek pomocy. Proszę spróbować porozmawiać na temat związku w odniesieniu do stałości i relacji jakie teraz w nim panują i wtedy sama skontaktować się z terapeutą aby pomógł pani w dalszych rozmowach.

Pozdrawiam

Witam. Pani mąż rzeczywiście przeszedł bardzo trudne rzeczy. Jestem przekonany, że Pani partner ma szanse uzyskać odpowiednią, skuteczną pomoc. Jednak zasadą psychoterapii jest to, że pacjent sam musi chcieć się w nią zaangażować. To on podejmuje decyzje w swojej sprawie. Pani najwyżej może podjąć decyzję w swojej sprawie: co robić w tej sytuacji?, czy szukać pomocy dla samej siebie? Wyobrażam sobie, że problemy męża stanowią też obciążenie dla Pani. Pozdrawiam

Podstawą psychoterapii jest chęć jej podjęcia - nie można leczyć czegoś, w co się nie wierzy. Można więc zacząć od rozmowy z partnerem czym dla niego jest zazdrość, jak się objawia, jak określiłby jej poziom u Pani a jak u siebie oraz kiedy według niego zazdrość w związku jest przesadna i stanowi problem. To nakreśli Pani zarówno jego stopień świadomości problemu, jak i motywację do jego zmiany. Jeżeli nie ma tej motywacji a co gorsza - rozmijają się Państwo w reinterpretacji czym jest chorobliwa zazdrość, wówczas należy rozważyć czy taka sytuacja nie rzutuje na dalszą możliwość kontynuowania satysfakcjonującego Państwa związku. Jeśli rzutuje - to co wówczas dalej?
Być może taka rozmowa pozostawi konkluzję w Pani partnerze, iż warto udać się chociażby na konsultację która wykluczy przesadną zazdrość jeśli partner czuje się pewny, że przesadną nie jest.

Jak długo mąż nie przepracuje emocji, które z nim pozostały z wcześniejszych dwóch relacji, tak długo będzie je przenosił na Państwa związek. Rzeczywiście warto skorzystać z pomocy psychologa,psychoterapeuty i poradzić sobie z tym, co było, ze swoim doświadczeniem. Celem byłoby uwolnienie się od tego, co było i rozpoczęcie żyć i czuć "tu i teraz" (a nie "tam i wtedy"), bez balastu przeszłości.