Usg a wrośnięte łożysko

Witam, mam pytanie, na które odpowiedzi nie mogę uzyskać już od dłuższego czasu. A ja poprostu chcę się dowiedzieć, czy można w jakiś sposób zobaczyć podczas usg czy łożysko jest wrośnięte w macicę? Czy są jakieś niepokojące objawy sugerujące taki stan?

Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję

Witam!

Rozpoznanie łożyska przyrośniętego w trakcie trwania ciąży jest trudne i bardzo rzadko się to udaje. Przeważnie o przyrośnięciu łożyska lekarze dowiadują się w III okresie porodu.

Niekiedy w badaniu USG udaje się zaobserwować pewne cechy wskazujące na podejrzenie (nie można na tej podstawie postawić rozpoznania) łożyska przyrośniętego. Więcej informacji może wówczas dostarczyć badanie rezonansu magnetycznego, które niestety też nie daje 100% pewności.

Łożysko przyrośnięte przeważnie nie daje żadnych objawów. Niekiedy mogą występować niewielkie krwawienia z dróg rodnych.

Podczas porodu taki stan podejrzewa się, gdy łożysko nie zostanie wydalone z macicy w przeciągu 30 minut. Wówczas zazwyczaj konieczne jest ręczne wydobycie łożyska w znieczuleniu ogólnym.