Usypianie dziecka w łóżeczku

WITAM. Jak mam nauczyc synka zasypiania u siebie w łózeczku, skoro on zasypia wtedy jak pije mleko ( z butelki) w naszym lozku i wtedy go odkladam. Mam go karmic w lozeczku? i chwile byc przy nim?Czy wolno go tak karmic? dodam ze synek ma w lozeczku klin specjalny a sam synus ma skonczone 4 miesiace. w ciagu dnia nie spi w lozeczku. Synek po tym jak wypije mleko u nas w lozku juz spi, nie ma takiej mozliwosci zeby nie zasnol.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, skoro dziecko zasypia podczas picia mleka warto spróbować usypiać go bezpośrednio w łóżeczku. Powinna Pani po uśnięciu jeszcze chwile pozostać przy dziecku, by upewnić się, że nie doszło do zachłyśnięcia dziecka treścią pokarmową i że dziecko połknęło ostatnią porcję mleka (nie ma jej w buzi).

Polecam podejście 5 stopniowe począwszy od

1. Żadnego płaczu. Dziecko nie może leżeć dłużej w łóżeczku jeśli płacze. Nie może kojarzyć spania z czymś nieprzyjemnym.
2. Stopniowa separacja. Zgodnie z tą metodą mama powinna stopniowo zwiększać dystans między sobą a dzieckiem tak, by czuło się bezpiecznie, a jednocześnie nauczyło się zasypiać bez jej ciągłej obecności.
3. Łóżko rodzinne. Ta metoda, znana pod nazwą angielską jako co-sleeping, ma w krajach zachodnich wielu zwolenników, a i w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Zakłada ona, że dziecko ma spać z rodzicami we wspólnym łóżku tak długo, jak długo tego potrzebuje. Przyjdzie dzień, gdy maluch sam uzna, że jest mu niewygodnie, i położy się gdzie indziej.
4. Zasada rutyny. Dziecko powinno jeść, bawić się i spać w tym samym miejscu.
5. Kontrolowany płacz. Według tej metody, dziecko ma zasypiać samo. Kilka minut płaczu mu nie zaszkodzi, ale jeśli płacze zbyt długo, wchodzimy do jego pokoju.

Dobór pozostawiam Pani, gdyż każdy ma swoje indywidualne podejście. Ja udzieliłem jedynie wskazówek.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami na http://psychopedagog.eu