Jak nauczyć 9-miesięcznego synka zasypiania samemu w łóżeczku?

Witam. Moj synek ma 9 miesięcy. I nie umie zasypiac sam w lozeczku. Budzi się non stop. Kilka miesięcy spał z nami w łóżku. Ale bym chciała go oduczyc. A nie wiem jak.

W takich sytuacjach ważna jest konsekwencja i zmiany wprowadzane stopniowo. Istotna jest także cierpliwość- malec musi nauczyć się umiejętności, do tej pory mu nieznanej (sen kojarzony był z obecnością rodziców). Warto zatem powtarzać związane ze snem rytuały, łącznie z chwila w łóżku, by przekładać maluszka do swojego łóżeczka (zanim zaśnie). Stopniowo przekładanie do łóżeczka powinno następować coraz wcześniej. Na początek warto także być obecnym przy zasypianiu malca, a wycofanie tego rytuału tez powinno nastąpić powoli. Zachęcam do niewycofywania się z wprowadzanych zmian, ale także uważności na tempo ich wprowadzania i indywidualne potrzeby malca.

Proszę stopniowo, z łózka do łóżeczka, z sypialni rodziców do swojego pokoju. Początki pewnie nie będą łatwe. W nocy być może będą Państwo musieli wstawać, by uspokoić synka np. dotykiem, głaskaniem. Ważne też jest odpowiednie wyciszenie dziecka przed snem przez spokojne rytuały np. bajeczka lub kołysanka, zaciemnione światło.