Utrzymanie wagi po diecie - dlaczego tyję?

Witam. Mam następujący problem. Mam 15 lat i pół roku temu chorowałam na anoreksję. Kiedyś byłam bardzo otyła i ważyłam ok. 85 kg. W czasie pół roku schudłam do 40 kg przy wzroście 164 cm. Trafiłam do szpitala. Po wyjściu, bardzo przytyłam. W przeciągu 3 miesięcy. Wiem jaka jest tego przyczyna, ponieważ podjadałam i pozwalałam sobie na dużo. Ważyłam w grudniu już prawie 63 kg. Znowu zaczęłam się odchudzać i schudłam do 55 kg. Teraz pomimo diety 1000-1200 kcal przytyłam znowu 3 kg. Dlaczego tak się dzieje? Czy to przez jedzenie, czy przez hormony, czy to po prostu woda zebrana w organizmie? Przy diecie regularnie ćwiczę, przez 5 dni w tygodniu przez ok. 50 min.

Witam serdecznie!

Twój problem wymaga nie tylko konsultacji lekarskiej, ale również wizyty u psychologa. Weź to pod uwagę i jak najszybciej zaplanuj te spotkania.

To, że zwiększyłaś swoją masę ciała na diecie dostarczającej od 1000 do 1200 kcal, może świadczyć między innymi problemach hormonalnych (między innymi niedoczynności tarczycy), ale jest to wynik długotrwałych głodówek. Jeśli organizm "dostaje" z pożywienia mniej kalorii, niż zapotrzebowanie energetyczne, zaczyna działać na niższych obrotach. Metabolizm zwalnia się, ponieważ Twój organizm broni się przed głodem, wytwarza specyficzne blokady, aby przetrwać głodówkę. Prawdopodobnie Twoja przemiana materii jest już tak niska, że nawet dieta 1000 kcal nie powoduje spadku masy ciała.
Oczywiście są na to sposoby.

Jak zwiększyć tempo przemiany materii?

1. Pożywienie jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym tempo metabolizmu. Dlatego zaprzestaj głodówek i rozpocznij racjonalny sposób odżywiania poprzez regularne posiłki.
2.Składnikiem diety, który najbardziej "rozkręca" metabolizm jest białko - zwiększa przemianę aż o 25%. Jego źródłem jest mięso, nabiał, ryby, jaja, rośliny strączkowe.
3. Ruszaj się w czasie wolnym! Polecam Ci przede wszystkim spacery. Im więcej posiadamy mięśni tym wyższa jest przemiana materii.
4. Bardzo ważny jest także odpoczynek! Nadmierne wydzielanie hormonu stresu - kortyzolu, obniża znacznie przemianę materii!

Pozdrawiam,
Anna Kacperska.