Każdy przeżywa żałobę na swój sposób, jeśli jednak występuje zagrożenie rozwinięcia się uzależnienia to zdecydowanie radziłabym wsparcie psychologiczne (alkohol absolutnie nie jest dobrym sposobem na rozwiązywanie jakichkolwiek problemów, a "zabijanie" w ten sposób smutku po stracie bliskiej osoby tym bardziej). Dobry specjalista pomoże dziecku przejść wszystkie fazy żałoby i będzie trzymał rękę na pulsie jeśli chodzi o nadużywanie alkoholu, który absolutnie nie sprzyja prawidłowemu przejściu tego trudnego procesu (powtarzam za Panią słowa "dziecko" jednak rozumiem że skoro rozmawiamy o problemie picia to w znaczeniu że jest to dorosły, młody człowiek). Pani ze swojej strony może wspierać dziecko ciepłymi rozmowami na temat ojca, nie unikaniem tematu, okazywaniem emocji, nie tamowaniem łez. Myślę jednak że dla Pani sytuacja ta również nie jest łatwa, dlatego dobrze byłoby skierować swoje kroki po pomoc psychologa, który udzieli Państwu odpowiedniego wsparcia i pokieruje dalej. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego, Monika

0

Witam,
żałoba to zwykle bardzo trudne doświadczenie, picie jednak wcale nie pomaga w ich przeżyciu. Sugeruję, zachęcenie tej osoby, do kontaktu z psychoterapeutą.

Pozdrawiam

0

Ucieczka w alkohol pogłębia wyłącznie problemy. Moim zdaniem warto nakłonić syna, by skorzystał z pomocy psychologa.

0

W takich sytuacjach najlepszą droga jest skierowanie do ośrodka terapii uzależnień, wyraźne stawianie granic i oddawanie odpowiedzialności pijącemu, za jego picie. Choć to trudne w przypadku własnego dziecka, a także w sytuacji straty, to jednak jeśli to sam zainteresowany nie będzie zmotywowany i zaangażowany w prace nad sobą i zmianę, to " z zewnątrz" nic więcej nie da się zrobić.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty