Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od alkoholu u bliskiej osoby

Witam! Moja mama nadużywa alkoholu, zazwyczaj jak się już upije to nachodzą ją myśli samobójcze? Jak jej pomóc? Jak jest procedura leczenia i kiedy mam dzwonić na policje/pogotowie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Leczenie depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jak można ją wyleczyć.

Witam. Myśli samobójcze mogą być podstawą do leczenia szpitalnego wbrew woli pacjenta w myśl Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Pogotowie powinniśmy wzywać wtedy, kiedy widzimy, że życie kogoś jest zagrożone - a myśli samobójcze mogą być takim zagrożeniem. Zachęcam też do wizyty w Gminnym Punkcie Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - tam uzyska Pani szczegółowe informacje na temat tego, co może Pani zrobić. Pozdrawiam.

0

Witam,

proszę poszukać najbliższego ośrodka leczenia uzależnień, wiele z nich oferuje bezpłatną pomoc dla osób uzależnionych i członków ich rodzin. Zachęcam Panią do odwiedzenia specjalisty i porozmawiania o możliwościach pomocy mamie. Nawet jeśli mama nie zgodzi się na wzięcie udziału w spotkaniu z psychologiem, dla Pani będzie to źródłem użytecznych informacji na temat pomocy osobom uzależnionym, uzyskanie niezbędnego wsparcia (często okazuje się, że robimy coś w dobrej wierze, a odnosimy odwrotny skutek). Nic nie pisze Pani o sytuacji w domu, czy ma Pani wokół siebie kogoś z rodziny/przyjaciół, jeśli tak, warto poprosić ich również o wsparcie w tej trudnej dla Pani sytuacji.

Proszę pamiętać, że ma pani ograniczone możliwości pomocy, dlatego niezbędne jest uzyskanie pomocy z zewnątrz.

Jeśli będzie Pani miała podejrzenie, że Pani mama może targnąć się na swoje, wtedy należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Psycholog kliniczny, terapeutka i mediatorka, absolwentka Uniwerystetu SWPS.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy