Uzależnienie od alkoholu u dorosłej osoby

Corka po 31 latach zaczela popijac piwko,od czasu zdrady. Ma 36 lat .Byla kochanym dzieckiem i cudowna matka.Nie wyszla za maz. Ma 2 coreczki :12 i 5 lat .Z partnerem jest od 1996.17 lat mieszkala w US .Partner bral sterydy i zyl ponad stan.Upokarzal ja i bil.Do dzieci zwracal sie brutalnie.On nie ma powrotu do US ,ale szantarzem wywiozl je do Polski.Obecnie z dziecmi sa w Angli.Corka probuje,przestac ,ale nie ma wsparcia .Teraz ogolil ja .Mowi o Polsce.Mam tylko ja ,jest mi ciezko.

Poza być może nadużywaniem alkoholu, głównym problemem córki jest tkwienie w sytuacji przemocy i zagrożenia życia i bezpieczeństwa jej otaz dzieci. Trzeba jej to uświadamiać i pomóc wyjść z tej przemocowej relacji. Osoby bite i zastraszane tracą obiektywne spojrzenie i mają kłopot z wydostaniem się samodzielnie z przeklętego koła.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Witam
Rozumiem, że martwi się Pani o córkę, a z listu wynika, że nawet o jej bezpieczeństwo.Ale niestety rodzice nie mają już tak dużego wpływu na dorosłe dzieci jaki chcieliby mieć. Nie może Pani do niczego zmusić córkę, bo to jest jej życie i jej wybór. Może łączyć ją i na pewno łączy bardzo skomplikowana relacja z partnerem i być może jest to relacja patologiczna, ale to córka musi to zauważyć i chcieć zmienić. Pani może tylko jej pomagać w dostrzeżeniu tego, ale nie liczyć na sukces w Pani rozumieniu. Rozumiem też Pani niepokój jeśli chodzi o wypijanie przez córkę alkoholu. Tutaj powinna Pani tłumaczyć jej zgubny wpływ na zdrowie i koniecznie nakłaniać ją do zaprzestania. W jej sytuacji alkohol może tylko wzmóc agresję partnera.
Pozdrawiam
Agata Dusza