Uzależnienie od picia piwa i sceny zazdrości

Mam problem z mężem. Picie piwa stawia na pierwszym miejscu. Mówi że lubi piwo i będzie je pił zawsze kiedy będzie chciał. Po czwartym już się nie kontroluje i wymyśla coraz nowsze wymówki aby się napić. Maż pracuje sezonowo a zimę spędza w domu. Te trzy miesiące to tylko piwko. Pracy nie zaniedbuje, o dzieci również dba. Ale gdy wypije za dużo robi mi bezpodstawne sceny zazdrości lub chce się rozwieść. Co mam dalej robić? On nie widzi problemu, oby nie było za późno. Proszę o odpowiedź.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Niestety skutki picia sam pijący często zauważa najpóźniej. Pretensje i próby powstrzymania zazwyczaj niewiele dają, jeśli zaczyna to być nałogiem. Proszę się zastanowić co może Pani zrobić, żeby to Pani mniej te skutki odczuwała, a mąż bardziej. Nie mam zbyt wielu informacji, więc nie mogę podać konkretnych przykładów, ale zamiast dyskusji na temat piwa mąż powinien odczuć np.
Że jest Pani urażona po awanturze
Że przepił pieniądze, które chciał przeznaczyć na coś
Że przez wypicie zaniedbał coś, co miał zrobić
Że skompromitował się gdzieś wśród ludzi
Im gorzej mężowi będzie z piwem, tym większa szansa, że będzie chciał coś z tym zrobić.
Nie mniej jednak czasami nałóg bywa silniejszy od wszystkiego i nikt nie może dać gwarancji, że jakieś działanie wyciągnie męża z uzależnienia.
Polecam udać się do poradni leczenia uzależnień, gdzie partnerzy uzależnionych mogą liczyć na profesjonalną pomoc terapeutów, zwłaszcza kiedy sytuacja jeszcze nie wygląda najgorzej.