W jaki sposób pomagać dalej osobie z uzależnieniem?

Witam mam na imię adrian poznalem nie dawno nowa kolezanke ale okazało się że jest alkoholiczka pije co dwa tygodnie i przerwa 2 tygodnie A do tego powiem że ma 2 dzieci jedno ma 5lat drugie 16 I teraz nie wiem czy jej pomóc bo rodzice jej uważają ze jestem złym człowiekiem bo pożyczyłem na alkohol kasę Ale nie wiedziałem że pozyczam na alkohol tylko co innego mi powiedziała że chce po odawac długi bo ma nie zapłacone rachunki za telefon i czy pomóc tej koleżance bo gryzie mnie trochę sumienie że przez to że pożyczyłem jej kasę to poszła się ochlała do nie przytomności poradzcie mi co mam dalej zrobic z góry dziękuję

Mgr Patrycja Nosel Psycholog

Szanowny Panie, jeżeli chciałby Pan pomóc swojej znajomej najlepiej będzie, jeśli spróbuję ją Pan przekonać do rozpoczęcia terapii uzależnień. Może to być uczestnictwo w grupie terapeutycznej - to właśnie terapia grupowa jest uważana za najskuteczniejszą w procesie leczenia nałogów, takich jak alkoholizm, narkomania czy hazard. Praca terapeutyczna w grupie dla osób uzależnionych daje możliwość zdrowienia poprzez korzyści wynikające z relacji z innymi ludźmi i sam kontakt z grupą, która jest odzwierciedleniem środowiska naturalnego. To w grupie jako dzieci doświadczamy różnych emocjonalnych zranień i także w grupie mogą one zostać uleczone (rodzina, klasa, grupa rówieśnicza itp.). Samotność i cierpienie spowodowane nieumiejętnością nawiązywania bliskich relacji z ludźmi są bardzo dotkliwe - wiąże się to z potrzebą poczucia przynależności i bycia częścią większej całości. Grupa terapeutyczna dla uzależnionych z założenia jest miejscem, gdzie uczą się oni być w relacjach z innymi, aby móc przenieść tę umiejętność do swojego codziennego życia. Z kolei praca grupowa osoby uzależnionej w połączeniu z indywidualną pracą psychoterapeutyczną może bardzo pozytywnie wpłynąć na jej proces zdrowienia. Nieocenione będzie także wsparcie z Pana strony w procesie leczenia znajomej. Pozdrawiam serdecznie