W jaki sposób mogę złagodzić stres towarzyszący pierwszej pierwszemu spotkaniu z grupą?

Witam !Cierpię na zaburzenia lękowe, właśnie zakończyłam roczną terapię indywidualną u psychoterapeuty i rozpoczynam 3 miesięczną terapię grupową (grupa jest otwarta). Stąd moje pytanie jak wygląda taka terapia grupowa, czego mogę się spodziewać? I w jaki sposób mogę złagodzić stres towarzyszący pierwszej pierwszemu spotkaniu z grupą?Z góry dziękuję za odpowiedź,Anna

Sama sesja psychoterapii grupowej to praca wielu osób, rozmowa, której towarzyszą lub przewodzą wykwalifikowani terapeuci. Grupa nie daje rad, ale raczej informacje zwrotne dotyczące tego, co opowiadają konkretni uczestnicy. Praca terapeutyczna opiera się właśnie o informacje zwrotne, a także relacje grupowe, które są odzwierciedleniem relacji danego uczestnika ze społeczeństwem. Pozwala także na testowanie nowych zachowań i doświadczanie nowych możliwości, a tym samym zmianę, przepracowanie różnych tłumionych, trudnych emocji, traum itp.
Zwykle - po zaaklimatyzowaniu- terapie grupowe są oceniane bardzo pozytywnie przez pacjentów, a wpływ grupy stanowi bardzo silna przesłankę do pracy nad sobą.