W jakich zestawach mogę brać suplementy w ciągu dnia?

Witam, chciałabym suplementować pewne witaminy i pierwiastki. Obecnie jestem na diecie redukcyjnej, intensywnie ćwiczę, dieta jest uważam zbilansowana pod względem zawartości białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Nie przepadam zbytnio za owocami i warzywami, jem bardzo dużo mięsa. Zakupiłam kompleks witamin od A do Z, Wit. D3 K2MK7 w oleju lnianym, Asparganian extra(magnez potas) oraz Salfazin ze względu na bardzo słabe paznokcie. W jakich zestawach mogę je brać w ciągu dnia? Czytałam gdzieś, że niektóre witaminy i minerały utrudniają wchłanianie innych, chciałabym tego uniknąć by optymalnie wzmocnić organizm, tym bardziej, że trenuję dość ciężko siłowo. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam, Anna

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Suplementy niestety nigdy nie zastąpią racjonalnej diety, jeśli nie lubi Pani warzyw i owoców, może spróbować koktajli? Są szybkie, praktyczne i dostarczają wiele składników odżywczych. Jeśli już wybiera Pani preparaty wspomagające, to proszę pamiętać, żeby najlepiej były to leki, a nie suplementy diety, w tych ostatnich nie mamy gwarancji ile substancji aktywnych jest w tabletce, nie jest to odpowiednio badane. Proszę też pamiętać, że duża ilość mięsa nie jest korzystna dla naszego organizmu, powoduje choroby układu krążenia, może mieć także w nadmiarze działanie kancerogenne.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka