W jakiej formie najlepiej jest wchłaniany magnez?

witam chciałbym się dowiedzieć w jakiej formie najlepiej jest wchlaniany magnez do organizmu człowieka?

Witam,
do najlepiej przyswajalnych związków należy cytrynian magnezu i mleczan magnezu.

W przypadku preparatów z magnezem tzw suplementów diety, również istotna jest zawartość jonów magnezowych w jednej tabletce, co decyduje o częstości podawania danego preparatu.
Możemy przykładowo na opakowaniu odczytać że 1 tabletka zawiera 400mg chlorku magnezu, a zawartość jonów magnezu czyli czystego magnezu! wynosi 50mg. Oznacza to że 50mg jest rzeczywistą ilością magnezu w tym produkcie i jest dla nas kluczowa informacja.

Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest bardzo zróżnicowane. W przypadku dorosłej osoby wynosi ono zwykle 300-400 mg jonów magnez. Zapotrzebowanie to wzrasta szczególnie u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, u młodzieży w okresie intensywnego rozwoju, u osób ciężko pracujących fizycznie, sportowców oraz w licznych stanach chorobowych, którym towarzyszy utrata magnezu.

Witamina B6 zwiększa wchłanialność magnezu o około 30%.

Najlepsze źródła magnezu to składniki naturalne takie jak kakao, migdały, pestki z dyni, orzechy laskowe i włoskie, produkty pełnoziarniste, płatki owsiane, groch, ciecierzyca czy biała fasola.

Pamiętajmy że reklamowany magnez na stres, przemęczenie, dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci, dla seniora, dla sportowców, dla młodzieży, dla osób pijących kawę to jedno i to samo! Są to jedynie triki marketingowe.
pozdrawiam
Małgorzata

Wiele cennych informacji na temat znaczenia magnezu oraz dróg pobrania znajdzie Pan na stronie Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego (http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html). Jeżeli poszukuje Pan preparatu farmakologicznego najlepiej zapytać w aptece farmaceutę o pomoc w dobraniu odpowiedniego (najlepsza forma chemiczna zależy od tego jakie leki obecnie przyjmujemy), ważne aby był on podawany razem z witaminą B6 umożliwiająca optylamne przyswajanie i wykorzystanie magnezu w organizmie.