Waga: jak mogę schudnąć?

Witam! Ważę 98 kg przy wzroście 176 cm (16 lat). Jestem chłopakiem. Uprawiałem piłkę nożną w pobliskim klubie, lecz ze względu na szybkie przemęczenie zrezygnowałem z tego, dlatego zamierzam do wakacji dużo schudnąć. Przeglądałem serwisy internetowe, poradniki dotyczące diet, lecz przeważnie znajdowałem zapisy: "dieta jest chwilowa, lepiej ćwiczyć", aż natrafiłem na tę oto stronę, według mnie najlepszą, gdyż odpowiadają sami specjaliści, a nie "forumowicze".

Zacznę może od mojego wyglądu: brzuch, to chyba najgorsza rzecz, jaka może być przy otyłości. Mój po prostu zwisa, nie mogę ubrać się w fajne ciuchy, bo przebija się przez ubrania i wyglądam jeszcze gorzej. W dodatku mam drugi podbródek, więc to pogarsza sprawę, nie wspominając już o udach. Wiele razy postanawiałem wziąć się za siebie, lecz zawsze mówiłem "jutro", ale teraz powiedziałem sobie dość! Do wakacji pozostały 4 miesiące i zamierzam się do nich przygotować. Chcę chodzić na basen bez stresu, by inny mnie nie wyśmiewali. Napisałem do was, gdyż pragnę odpowiedzi, co najlepiej zrobić , jaką stosować dietę i ćwiczenia.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Według siatek centylowych Twój wzrost znajduje się w normie wieku, jednak masa ciała jest zdecydowanie powyżej normy. Wskaźnik BMI wskazuje w Twoim przypadku na otyłość I stopnia. W związku z tym w tej sytuacji wskazana jest zdecydowana redukcja masy ciała. Jak wiadomo jest to proces długo trwały, ale najważniejsza jest determinacja i konsekwentne przestrzeganie złożeń. Wówczas po pewnym czasie można się spodziewać oczekiwanych efektów.

Proponuję stosować dietę opartą na zasadach zdrowego żywienia ze szczególnym uwzględnieniem eliminacji wszystkich węglowodwanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz zdecydowane ograniczenie w diecie węglowodanów złożonych (pieczywo, zmieniaki). Wskazana jest spożywanie produktów zawierających duże ilości błonnika, co zapobiegnie częściowo uczuciu głodu oraz poprawi perystaltykę jelit, jednocześnie nie wchłaniając się ze światła jelita.

Ważne jest równoległe stosowanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np. bieganie, jazda na rowerze, sporty zespołowe czy pływanie. Optymalne wydaje się przeznaczenie po 1 - 1,5 godziny 3 razy w tygodniu poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

Tylko konsekwentne przestrzeganie zaplanowanych zasad pozwoli uzyskać redukcję masy ciała.