Ważę 110 kg: jak szybko zgubić kilogramy?

Witam. Mam na imię Marcin, mam 25 lat. Waga moja wynosi 110 kg przy wzroście 179. Aktywność fizyczna zmalała u mnie w ciągu ostatniego roku do 0, sportu nie uprawiam, nie pracuję fizycznie. Do tej pory zaczynałem 2 razy ograniczać jedzenie, nie wytrzymałem nawet tygodnia. W mojej rodzinie ojciec jest otyły, ale ten efekt zaczął się u niego dopiero od około 40 roku życia, podobnie jak u matki, reszta rodziny nie ma takich problemów. U lekarza z otyłością nie byłem, ale nie przypuszczam, by to miało jakiś związek z chorobami, bo jestem raczej zdrowym chłopakiem. Rano, śniadanie jem w przedziale 8 - 10 najczęściej jakaś parówka - tak 2 sztuki, jajka smażone często lub kanapki - wędlina i ser żółty --> ilość kromek 5 do 8. Obiad to różnie, generalnie między 14 a 17 jak już coś gotuję to spaghetti, ewentualnie pierogi, a jak nie to jem na mieście pierogi najczęściej albo jakieś ziemniaki, kolacja 19 -20 tutaj to różnie, ale zawsze chleb z 7-8 kromek do tego wędlina ser, często gotowa sałatka warzywna itp, W ciągu dnia często zdarzy się zjeść jakąś słodką bułke w przerwie i wypić np. cole 0,33 do tego. Największy problem jest z piwem, bo z tego zrezygnować próbowałem wielokrotnie i nie daję rady, w weekend piję około 4 i do meczu też nie umiem sobie odmówić, ale tu 1. Z fast foodów typu knysza, staram sobie odmawiać, rzadko już jem, ale nieraz knysza się zdarzy. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Panie Marcinie. Obliczając wskaźnik masy ciała, w pana przypadku mamy do czynienia z poważną otyłością. Nie jest to już tylko problem wglądu, taka nadwaga w istotnym stopniu rzutuje na stan pana zdrowia, od obciążeń układu kostnego po trudniejszą pracę wszystkich narządów wewnętrznych w tym serca. Warto więc mimo wszystko wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i skonsultować z nim swoją sytuacje. On na pewno na początek zaleci dietę, o której powiem zaraz ale, może też zlecić panu szereg badań które dokładnie zdiagnozują aktualny stan pana organizmu. Otyłość wiąże się bowiem z wieloma chorobami jak na przykład cukrzyca. Trzeba to sprawdzić. Co do menu które pan przedstawił mam kilka zastrzeżeń. Idąc od śniadania: eliminujemy parówki z codziennej diety. Są to produkty słabej jakości, z ogromną ilością nasyconego tłuszczu który by najmniej nie pomaga w odchudzaniu i nawet w diecie osób z prawidłową masą ciała podlega rygorystycznym ograniczeniom. Proszę zamień je na chudą wędlinę na kanapce z chleba pełnoziarnistego lub, drobiowego kabanosa. Jajka smażone od czasu do czasu może pan jeść ale istnieją lżejsze sposoby przygotowania jaj. Jajo na miękko, na twardo na kanapkach, w pastach np. z tuńczykiem i warzywami. Jajka smażone proszę jeść nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Jak wspomniałam kanapki zawsze robimy w chlebem razowym, pełnoziarnistym lu typu graham, mogą to być również bułki. Unikamy jasnego pieczywa. Ser żółty do kanapek też prosimy ograniczyć. Jest bardzo tłusty i ciężkostrawny. Zamieniamy go na chudą wędlinę, sery białe twarogowe, sery do smarowania jak Bieluch czy Ostrowia, sery typu włoskiego jak Capri. Słodkie bułki wolno jeść ale też z umiarem. Proszę przyjąć że w tygodniu są dwa dni w czasie których jednego można zjeść coś słodkiego (np. batonik, kawałek cista, czy słodka bułka) a kolejnego fast food. Oczywiście w umiarkowanych ilościach. Niestety 7-8 kromek na jeden posiłek to zbyt duża ilość. Radykalne ograniczenia nie mają sensu, proszę jednak małymi krokami poprawiać swoje nawyki. W pierwszym tygodniu o 2 kanapki mniej, w kolejnym o 3 mniej… Napoje typu cola też nie powinny być spożywane codziennie. Może wymieni je pan na soki owocowe typu jednodniowe. To podobny przedział cenowy, a zupełnie inne wartości odżywcze! W miarę możliwości powinien też pan wybrać dobrą dla siebie aktywność fizyczną. Na początek wystarczy codzienny 30minutowy spacer. Ważne aby rozpoczął pan zmiany od małych kroków i konsekwentne szedł na przód. Dalszy rozwój otyłości może mieć dla pana poważne konsekwencje zdrowotne, z zawałem włącznie.