Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wielopoziomowe PNP L2-S1 z kompresją korzeni nerwowych a możliwość operacji

Witam. Mam pytanie do neurochirurga ponieważ na konsultacje muszę czekać 4 m-ce. Otóż neurolog po moim badaniu MR kręgosłupa lędźwiowego odsyła mnie do neurochirurga z adnotacja na skierowaniu jako rozpoznanie podaje - wielopoziomowe PNP L2-S1 z kompresją korzeni nerwowych. Dodał, że z dyskopatią wielopoziomową już zapewne nie kwalifikuje się na operacje. Mam 60 lat, pierwszy raz w sanatorium byłem w wieku 22 lat, co półtora roku byłem 10 razy. Czy operacja jest możliwa i konieczna.
MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Co 8 minut dochodzi do udaru mózgu. Zapobiegajmy udarom!

Jak wiemy z danych Fundacji Udaru Mózgu, każdego roku odnotowuje się 60?70 tys. przypadków udarów mózgu, aż 30 tys. z nich kończy się śmiercią. Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Koszty związane z leczeniem pacjentów po udarach, rehabilitacją i świadczeniami z tytułu niezdolności do pracy wynoszą około 1,5 mld zł rocznie. Tymczasem, zdecydowanie taniej i łatwiej jest zapobiegać powstaniu udaru, niż leczyć i zmniejszać jego skutki. Ogromne znaczenie podczas ataku ma czas, w którym chory otrzyma pomoc. Bardzo istotna jest świadomość na temat możliwych symptomów tej choroby. Badania pokazują, że 25 proc. z przebadanych kilkuset pacjentów nie potrafiło wymienić ani jednego objawu udaru. Tylko 10 proc. badanych było w stanie wymienić co najmniej trzy objawy udaru.

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowny Panie, niestety przy bardzo zaawansowanej i właśnie wielopoziomowej chorobie kwalifikacja do operacji może być bardzo trudna. Bardzo ważne jest także w jakim stanie zdrowia jest Pan poza chorobą kręgosłupa. Następnym elementem do rozważenia są alternatywne metody pomocy w postaci fizjoterapii i innych metod zwalczania bólu. Proszę jednak o konsultacje z neurochirurgiem. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy