Worek stomijny po operacji usunięcia jelita cienkiego

Witam, mam pytanie w sprawie mojego taty(rocznik 1959). W sierpniu 2015r tata przeszedł operacje usunięcia jelita cienkiego, w roku 2013 przeszedł operacje nowotworową usunięcia jelita grubego z wyłonioną stomią. W chwili obecnej jakiekolwiek wyjście z domu jest niemożliwe przez ciągłe opróżnianie worka stomijnego, co zrobić aby poprawić komfort życia taty, jaką dietę zastosować. Będę wdzięczna za odpowiedz.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło. Stomia nie powinna być powodem wycofania z życia. Stomia do dopiero początek życia, drugiej szansy. Stomia to symbol wielkiej wygranej z chorobą. Żywienie osób ze stomią, szczególnie ze stomią wyłonioną na jelicie cienkim, rzeczywiście lekko rożni się od tego, które prowadziliśmy do tej pory. Oczywiście zasady zdrowego odżywiania i prawidłowo zbilansowanej diety nadal obowiązują i są numerem 1. Zaczynamy od przygotowania delikatnych, lekkostrawnych potraw z ograniczeniem błonnika pokarmowego. Z technik obróbki cieplnej wybieramy gotowania, duszenie we własnym sosie. Rezygnujemy ze smażenia, obsmażania itp Jak najmniej spożywamy błonnika, wybieramy pieczywo z mąk jasnych (typ 450 550) białe ryże, drobne kasze - lekko rozgotowane. Wybieramy chude mięso - ryby, królik, przepiórka, indyk, cielęcina. Jeśli tato dobrze toleruje nabiał - to oczywiście chude sery, twarogi, kefir. Jajka są bardzo odżywcze i łatwo się je trawi. W miarę możliwości eliminujemy pasztety, parówki, salceson, mortadele itp - czyli wszystkie mocno przetworzone produkty wędliniarskie o podejrzanym składzie. Warzywa polecam w formie ugotowanej, ale to zależny od indywidualnych preferencji pacjenta. Ostrożnie wprowadzamy tzw produkty wzdymające jak kapusta czy groch. Ale to również zależy od indywidualnych preferencji. Moi pacjenci tworzą własne "czarne listy", na które wpisują produkty po których źle się czują. Istotnym elementem jest spożycie płynów. Ograniczenie podaży płynów u pacjentów z illeostomią wynosi DO 600ML dziennie (czyli zupa również jest płynem - polecam bardzo gęste zupy-kremy) i pacjenci tacy mogą sobie dosalać potrawy. Zminimalizowanie podaży płynów jest bardzo istotnym elementem diety. Pozwoli to uniknąć nadmiernego wypełniania worka. Kolejna ważna sprawa to bardzo długie i bardzo dokładne rozgryzanie i żucie każdego kęsa pokarmu w ustach. Pacjent powoli, każdy kęs dokładnie miesza ze śliną i pije w trakcie posiłku, ani zaraz po nim. Je nawet do 10 posiłków na dobę, małe porcje, ale często. Biegunka stomijna może wynikać np z nietolerancji produktu. Warto bardzo dokładnie przeanalizować co tato je. Moi pacjenci jedzą wszystko, naprawdę. Uczę jak to robić i jakie sposoby przygotowania potraw wybierać. Trudno to wszystko opisać w jednej wiadomości. Bardzo proszę zwrócić uwagę na to czy tato przypadkiem nie traci na wadze. Zagrożenie niedożywieniem (to również choroba) u pacjentów stomijnych jest bardzo wysokie. Pozdrawiam ciepło. Asia Szmitka-Łuszczyk dietetyk i mgr farmacji

Na początek jak najbardziej lekkostrawną , z jak najmniejszą ilością błonnika. Trzeba ograniczyć ilość wypróżnień. Ważna jest odpowiednia ilość płynów.
Najlepiej byłoby pójść na kilka konsultacji do dietetyka, który poprowadziłby indywidualny program żywieniowy, bo problem jest złożony.