Wpływ oleju lnianego na ciążę

Witam, czy kobieta w ciąży (poczetek piątego miesiąca) może stosować dodatkowo olej lniany ?Czy nie powoduje on żadnych zagrożeń dla ciąży?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
58 poziom zaufania

Witam,
Odpowiednie ilości, zgodne z zapotrzebowaniem, na pewno nie będą wpływać negatywnie na ciąże, a wręcz pozytywnie.

W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 (omega-3), stąd też wybór oleju lnianego jest wskazany, gdyż jest on ich źródłem.

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe n-3 w czasie ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że występowanie u dzieci ADHD związane jest z niedoborem n-3 w czasie ciąży.
Dodatkowo stwierdzono, że dzieci kobiet, które stosują dietę bogatą w kwasy n-3 w czasie ciąży wykazują aż o 19 % wyższy poziom inteligencji w stosunku do ich rówieśników. Poza tym kwasy n-3 korzystnie wpływają na rozwój mózgu, centralnego układu nerwowego, ostrości wzroku, serca oraz funkcji psychomotorycznych.
Prawdopodobnie depresje poporodowe są wynikiem spadku n-3 w organizmie matki na skutek zwiększonego zapotrzebowania na nie przez płód.

pozdrawiam.

0

Witam
Może pani śmiało stosować olej lniany
Działanie oleju lnianego obejmuje wiele obszarów naszego organizmu.Olej lniany zawiera NNKT,(kwasy tłuszczowe) które mają korzystny wpływ na zdrowie w czasie ciąży ze względu na zapotrzebowanie mózgu i układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Organizm matki nie może tych kwasów samodzielnie syntetyzować i dlatego musi je otrzymywać w pożywieniu. Zaobserwowano korzystny wpływ kwasów omega-3 na proces utrzymywania ciąży. Wytwarzane z nich prostaglandyny hamują aktywność skurczową, zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu.

pozdrawiam
Katarzyna Kurcewicz

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty