Wpływ oleju lnianego na ciążę

Witam, czy kobieta w ciąży (poczetek piątego miesiąca) może stosować dodatkowo olej lniany ?Czy nie powoduje on żadnych zagrożeń dla ciąży?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Odpowiednie ilości, zgodne z zapotrzebowaniem, na pewno nie będą wpływać negatywnie na ciąże, a wręcz pozytywnie.

W czasie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe z rodziny n-3 (omega-3), stąd też wybór oleju lnianego jest wskazany, gdyż jest on ich źródłem.

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe n-3 w czasie ciąży zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że występowanie u dzieci ADHD związane jest z niedoborem n-3 w czasie ciąży.
Dodatkowo stwierdzono, że dzieci kobiet, które stosują dietę bogatą w kwasy n-3 w czasie ciąży wykazują aż o 19 % wyższy poziom inteligencji w stosunku do ich rówieśników. Poza tym kwasy n-3 korzystnie wpływają na rozwój mózgu, centralnego układu nerwowego, ostrości wzroku, serca oraz funkcji psychomotorycznych.
Prawdopodobnie depresje poporodowe są wynikiem spadku n-3 w organizmie matki na skutek zwiększonego zapotrzebowania na nie przez płód.

pozdrawiam.

Witam
Może pani śmiało stosować olej lniany
Działanie oleju lnianego obejmuje wiele obszarów naszego organizmu.Olej lniany zawiera NNKT,(kwasy tłuszczowe) które mają korzystny wpływ na zdrowie w czasie ciąży ze względu na zapotrzebowanie mózgu i układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Organizm matki nie może tych kwasów samodzielnie syntetyzować i dlatego musi je otrzymywać w pożywieniu. Zaobserwowano korzystny wpływ kwasów omega-3 na proces utrzymywania ciąży. Wytwarzane z nich prostaglandyny hamują aktywność skurczową, zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu.

pozdrawiam
Katarzyna Kurcewicz