Dobroczynne właściwości oleju lnianego

Witam . Mój mąż ma podwyższony cholesterol i trójglicerydy a ja mam polekowe uszkodzenie wątroby i nadciśnienie czytałam że olej lniany ma dobroczynne właściwości mam pytanie czy możemy wprowadzić do diety olej lniany i jak go stosować

Witam, olej lniany to świetne źródło dobroczynnego kwasu omega-3, pomocnego w terapii żywieniowej wymienionych chorób. Najistotniejsze jest jednak źródło gdzie kupujemy olej oraz jego przechowywanie. Jest to jeden z najmniej trwałych olejów. Przechowywać należy go w lodówce stąd lepiej nie kupować go w jakimkolwiek markecie lecz lepiej w sklepie eko, w którym warunki przechowywania były dotrzymane. Samemu również należy przechowywać olej lniany w lodówce. Z powodu jego szybkiego utleniania lepiej również kupować mniejsze objętości.
Co do stosowania jak z każdym należy unikać jego przegrzania, najlepiej dodawać go do surówek, twarogu itd. Jeśli chcemy dodać do posiłków ciepłych proszę aby była to temperatura pokojowa raczej niż gorący posiłek.

pozdrawiam

Witam serdecznie. W celu obniżenia cholesterolu mąż powinien uważać na spożywanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec, tłuste wędliny i mięsa), gotowych dań typu fast-food oraz słodyczy. Zalecane jest również spożywanie ryb (2-3 razy w tygodniu, najlepiej jeśli będą to ryby morskie- makrela, śledź, sardynki, łosoś), ponieważ są źródłem kwasów omega-3. Warzywa powinny stać się obowiązkowe w każdym posiłku. Dieta dla Pani powinna opierać się o podobne produkty. Proszę uważać na potrawy ciężkostrawne i wzdymające oraz alkohol, ponieważ mogą nasilać bóle wątroby. Jeśli chodzi o olej lniany, to jest on źródłem kwasów omega-3 (działanie przeciwzapalne, pomagają w uregulowaniu stężenia cholesterolu). Olej lniany jest bogaty w witamin rozpuszczalne w tłuszczach (wit.A,E). Najlepiej dodawać go na zimo np.do sałatek. Oleje są produktami wysokokalorycznymi, dlatego 1-2 łyżeczki dziennie powinny wystarczyć. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska