Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych

Obejrzyj film i dowiedz się, na czym polega dieta oparta na wymiennikach węglowodanowych. Na ten temat wypowiada się ekspert - diabetolog dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz.

Mgr Justyna Luty Dietetyk, Gdańsk
49 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Olej lniany zdobył swą popularność ze względu na bardzo wysoką zawartość kwasów omega3 (a dokładnie kwasu alfa-linolenowego), który rzeczywiście przejawia działanie przeciwzapalne, ponadto może wpływać na poziomy cholesterolu - obniżać ten tzw. zły cholesterol LDL a podwyższać ten dobry HDL.

Jednakże olej lniany i kwasy tłuszczowe w nim zawarte są niezwykle niestabilne, co powoduje, iż zawarte w nim komponenty szybko się utleniają (pod wpływem temperatury czy światła) - do toksycznych związków.

Jeżeli bardzo nam zależy, żeby taki olej spożywać, to należy kupować go tylko od tych producentów, którzy mocno dbają o to, by proces wytwarzania, przchowywania i transportu był dostosowany do wymogów biochemicznych takiego oleju, co oznacza, że powinny być one przechowywane w lodówkach, chronione przed światłem (zarówno w sklepie jak i w domu).

Z tego też względu dużo bardziej poleca się spożywanie świeżo zmielonego siemienia lnianego, nie dość, iż posiada ono te porządane kwasy omega3, to zawiera też całą masę minerałów i zbawienną dla jelit frakcję błonnika pokarmowego, których olej z oczywistych powodów nie posiada.

Wystarcza 1 łyżka dziennie takiego świeżo zmielonego siemienia (mielić w młynku do kawy) - dodana do koktajlu, musli, sałatki - ważne aby spożywać je na zimno.

Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny
[url=http://www.justynaluty.pl/]http://www.justynaluty.pl/[/url]

0

Witam,

olej lniany jest rzeczywiście zdrowy podobnie jak siemię lniane, które może Pani zmielić w młynku i dodawać np. do owsianki czy jogurtu naturalnego i zjadać na śniadanie.
Proszę jednak pamiętać, że ważna jest pełnowartościowa i urozmaicona dieta.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy