Psychotropy i ich wpływ na człowieka

Dzień dobry. Mam takie pytanie? Dlaczego po lekach psychotropowych spada libido, zmysł buntowniczy, agresja czy refleksyjność? Zdaje sobie znakomicie sprawę, iż takim ogłupionym stadem baranów się dużo łatwiej zarządza. Ale jak człowiek ma psychozy, to leki powinny chyba usuwać psychozy, a nie robić z człowieka impotentnego, potulnego jak baranek zombie? Czy chodzi o kontrolę społeczną, czy leczenie chorób? Drugie moje pytanie dotyczy łączenia psychotropów z alkoholem, czemu zażywając je nie można wypić alkoholu, przecież wszystko jest dla ludzi, to dlaczego osoby biorące psychotropy są dyskryminowane i nie mogą sobie nic wypić. Tak nie powinno być, lek ma leczyć, a nie ograniczać człowieka? Tak naprawdę psychotropy to takie narkotyki tylko legalne prawda? Czy one w ogóle są skuteczne. Z chęcią się tego wszystkiego dowiem, pozdrawiam.

Rozumiem, że porusza Pana kwestia działań ubocznych leków. Niestety, są to działania uboczne, a nie zamierzony wpływ leków na pacjenta. Inaczej mówiąc: niektóre substancje dobrze działając na pewne części ciała (np neuroprzekaźniki w mózgu), mogą mieć negatywny wpływ na inne (np sferę libidalną). Jeśli lek zostaje przepisany oznacza to, że zysk (opanowanie psychozy) z jego stosowania jest większy niż koszt. Radzenie sobie z efektami ubocznymi nie jest łatwe, często powoduje dyskomfort i frustrację, jest to jednak wybór mniejszego zła i większych korzyści niż zmaganie się z psychozą.

Do tego, co powyżej, dodam tylko, że przy odpowiednim leczeniu, stopniowo i z czasem efekty uboczne stają się coraz mniej dokuczliwe, a pacjent odczuwa coraz większe efekty w postaci poprawy zdrowia. Trzeba czasu, cierpliwości i dobrej współpracy z lekarzem.

Dzień dobry. Leki wywołują skutki uboczne. Zwracam uwagę, że nie tylko leki psychotropowe wywołują takie skutki ale również wiele innych. Medycyna, farmakologia, psychologia (i wiele innych) to nauki które ciagle się rozwijają - również leki stają się coraz lepsze. Np. wiele psychotropów stosowanych obecnie wywołuje znacznie mniejsze skutki uboczne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Czasami warto również zmieniać leki na inne, które u danego czlowieka będą wywoływac mniejsze skutki uboczne, zawsze jednak jakies skutki sie pojawią. Byc może za kilkadziesiąt lat powstanie lek "idealny" ale na dzien dzisiejszy taki nie istnieje. Pozdrawiam.