Wpływ słodzików na zdrowie

Witam czy słodziki są szkodliwe dla zdrowia i mają wpływ na wagę?skład mojego słodzika: cyklaminian sodu E 952, sacharynian sodu E954, wodorowęglan sodu E500, laktoza, aspartam.

Szanowna Pani,
Słodziki nie są dla zdrowia obojętne. Jeżeli są dopuszczone do obrotu handlowego to oznacza, że nie wywołują żadnych natychmiastowych skutków. Jednak dla wszystkich tych substancji wyznaczona została wartość ADI, a więc maksymalna dawka bezpieczna dla zdrowia możliwa do spożycia w ciągu jednego dnia. Założenie o nieszkodliwości w małych dawkach nie jest oparte na długoterminowych badaniach klinicznych. Natomiast jeżeli przekroczymy pewną ilość spożycia to z substancji właściwie nieszkodliwej uzyskujemy substancję z całą pewnością szkodliwą. ZW przypadku np. aspartamu bezpieczna ilość odpowiada zaledwie 4 pastylkom dostępnych w handlu słodzików dziennie. Substancje te mają różne działanie szkodliwe od powodowania migren, po udowodnione działanie kancero i teratogenne. Jeżeli zatem nie jest Pani cukrzykiem polecam stosowanie naturalnych substancji słodziacych jak miód, bakalie, słodkie owoce. Dodam jeszcze tylko, że część wymienionych przez Panią substancji to nie słodziki: węglan sodu to zwykła sól mineralna praktycznie obojętna dla zdrowia, a laktoza to cukier mleczny, czyli naturalnie występujący zarówno w krowim, jak i ludzkim mleku.