Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wpływ słodzików na zdrowie

Witam czy słodziki są szkodliwe dla zdrowia i mają wpływ na wagę?skład mojego słodzika: cyklaminian sodu E 952, sacharynian sodu E954, wodorowęglan sodu E500, laktoza, aspartam.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dieta 1000 kalorii

Szanowna Pani,
Słodziki nie są dla zdrowia obojętne. Jeżeli są dopuszczone do obrotu handlowego to oznacza, że nie wywołują żadnych natychmiastowych skutków. Jednak dla wszystkich tych substancji wyznaczona została wartość ADI, a więc maksymalna dawka bezpieczna dla zdrowia możliwa do spożycia w ciągu jednego dnia. Założenie o nieszkodliwości w małych dawkach nie jest oparte na długoterminowych badaniach klinicznych. Natomiast jeżeli przekroczymy pewną ilość spożycia to z substancji właściwie nieszkodliwej uzyskujemy substancję z całą pewnością szkodliwą. ZW przypadku np. aspartamu bezpieczna ilość odpowiada zaledwie 4 pastylkom dostępnych w handlu słodzików dziennie. Substancje te mają różne działanie szkodliwe od powodowania migren, po udowodnione działanie kancero i teratogenne. Jeżeli zatem nie jest Pani cukrzykiem polecam stosowanie naturalnych substancji słodziacych jak miód, bakalie, słodkie owoce. Dodam jeszcze tylko, że część wymienionych przez Panią substancji to nie słodziki: węglan sodu to zwykła sól mineralna praktycznie obojętna dla zdrowia, a laktoza to cukier mleczny, czyli naturalnie występujący zarówno w krowim, jak i ludzkim mleku.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0

Optymalnie była by stopniowa rezygnacja ze słodzenia. Nie do końca możemy wiedzieć jaki wpływ mają słodziki akurat na nasz organizm.

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy