Wprowadzanie nerwowej atmosfery przez matkę

Mieszkam tylko z mamą, która lubi we wszystko ingerować i jest zaborcza. Potrafi się się obrazić i nie odzywać przez kilka dni. Szybko osądza innych, ma obsesje na punkcie sprzątania i zawsze posądza mnie o bałagan, nienawidzi kiedy jest krytykowana, wprowadza nerwową atmosferę. Od lat nie jest z ojcem i od tej pory nie była z nikim. Ma też problemy z relaksowaniem się i często emocjonalnie reaguje na wiadomości w telewizji. Jej jedyne zajęcia to zakupy, sprzątanie i praca. Co jest mojej mamie?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Na podstawie opisu osoby trzeciej nie można stawiać diagnozy. Wnosi Pani bowiem własne przeżycie, subiektywny obraz swojej mamy. Wiele z opisanych zachowań może wskazywać na stany wewnętrznego napięcia, obniżony nastrój, niski próg frustracji. Aby zrozumieć, co się dzieje zachęcam do rozmowy z mamą, może Pani wysunąć propozycję wizyty u psychologa. Przyjrzenie się relacji z mamą i własnym emocjom w tym obszarze, może być również dobrym celem terapii wlasnej. Może Pani również wybrać się na rozmowę konsultacyjną do psychoterapeuty wspólnie z mamą. Pozdrawiam serdecznie.