Wstyd i zamykanie się w sobie u dorosłego

Coraz częściej wstydzę się tego jaki jestem i przez to zamykam się w sobie i pomimo tego, że zacząłem korespondencję z pewną kobietą, to to mi nie wystarcza, tzn nie mam już nawet ochoty rozmawiać a wszystko co mnie otacza staje się coraz bardziej obojętne, a najlepiej się czuję gdy jestem sam albo gdy coś robię. Wiem, że to nie jest normalne zachowanie ale nie potrafię inaczej...

Potrzeba zmiany, nadzieja, niepokój i troska o siebie mogą być punktem wyjścia do pracy nad sobą. Mam nadzieję, że teraz zrobi Pan krok następny i zrealizuje wizytę u specjalisty. Psychoterapeuta pomoże Panu znaleźć drogę do pozytywnej zmiany.
Życzę odwagi i powodzenia.
Elżbieta Pniewska

Wstyd z nie pomaga, wręcz popycha w stronę jeszcze większej izolacji. To z pewnością Panu nie służy, jednak osamotnienie nie pojawia się nagle w życiu, jest sumą różnych doświadczeń i nierzadki braku umiejętności tworzenia relacji. Kontakt korespondencyjny, nigdy nie zastąpi kontaktu z osobą, która jest obok, na wyciągnięcie ręki. W kontakcie korespondencyjnym jest takie niebezpieczeństwo, że wiele opiera się na wyobrażeniu, oczekiwaniach i później przy spotkaniu twarzą w twarz może pojawić się duże rozczarowanie. Ważne jest, aby Pan się przyjrzał ja to jest z Pana relacjami w życiu? czy ciągnie Pana do ludzi ? czy wzbudzają oni w Panu lęk? To dobry czas, aby zająć się swoją samotnością, zanim wstyd nie zacznie blokować każdej Pana aktywności. Mówi się, że wstyd jest toksyczny, gdyż staje się ważniejszy niż pragnienie bycia z drugą osobą. Wstyd to uczucie, które karmi się wyobraźnią i trudno sobie samemu pomóc, więc warto skorzystać z wiedzy i umiejętności psychoterapeuty. W końcu to walka o lepsze życie, a może realny związek, to zależy od Pana. Dobrym początkiem do radzenia sobie ze wstydem jest rozpoczęcie psychoterapii indywidulanej lub grupowej. Powodzenia.