Wstyd przed samym sobą

Wstyd przed samym sobą nie pozwala mi wykonywać obowiązków! Wstydzę się swojego lenistwa, mam żal, że wykonuję tak mało, a jednocześnie uciekam od obowiązków! Dlaczego tak robię? Odnoszę wrażenie, że ten wstyd jest przykrywką dla innych myśli! Gniewu! Złości na zbyt rygorystyczne wychowanie! Ten wstyd jest niesprawiedliwy! A jednocześnie smutno mi bez niego! Smutno mi, gdyż nie spełniam wymagań Bożych! To jest jedno z moich największych zmartwień!

Witam,
Bardzo dużo przekonań i emocji w Pani wypowiedzi! Faktycznie jest tak,że czasami koncentrujemy się na tym,co pozornie jest najbardziej wyraziste. W rzeczywistości stanowi jedynie sposób odwrócenia uwagi od tego,co głębiej i co generuje napięcie. Sugerowalabym rozważenie skorzystania z pomocy psychoterapeuty, który pomoże Pani poszukać rzeczywistej przyczyny problemów i doswiadczanego dyskomfortu.
Pozdrawiam,
Katarzyna Batugowska

Witam. Problem, który Pan opisuje należałoby przepracować. Sam Pan wiąże go z dzieciństwem, zbyt rygorystycznym wychowaniem. Bardzo możliwe, że właśnie stamtąd pochodzi. Jednak, żeby sobie z nim poradzić nie wystarczy tylko taka wiedza. Pan w dorosłym życiu powiela bowiem ten "wczesny schemat", który obecnie jest zupełnie nieadekwatny i utrudnia Panu życie. Pan sam stał się wobec siebie krytyczny i rygorystyczny. Z drugiej strony jednak swoim zachowaniem (np. unikaniem obowiązków) prowokuje Pan u siebie krytyczne myśli. Rozwiązaniem jest podjęcie psychoterapii. Polecam szczególnie terapię psychodynamiczną u doświadczonego psychoterapeuty. Małgorzata Danielewicz

Dzień dobry, pani przypuszczenia na temat przyczyń wstydu mogą być prawdziwe, jednak warto się im przyjrzeć i przepracować podczas pracy z psychoterapeutą. Polecam psychoterapię w podejściu psychodynamicznym. Pozdrawiam.