Problem z akceptacją własnego życia

Zwykle byłem osobą zadowoloną z życia. Chciałem poznać dziewczynę, gdy to w końcu się udało, myślałem że będzie dobrze, a to uwydatniło moje obawy. Często myślę się, że coś się zmieni, że mnie przestanie kochać, poświęca mi dużo czasu, ale mi zawsze mało. Brak mi też wiary w siebie uważam się za kogoś nie wartego jej. Nie potrafię odbierać komplementów. Miałem też "częste deja vu" co skutkowało napadami lękowymi, ale to ustało. Ona bardzo mnie wspiera, czy wymagam pracy nad sobą by to zmienić?

Dużo w Panu lęku, obaw i nadmiernego przeżywania różnego rodzaju rozterek. Proszę znaleźć psychoterapeutę, z którym popracuję Pan nad swoim poczuciem własnej wartości oraz samozadowolenia. Ważne, że widzi Pan na ile to wpływa na Pana i relacje z innymi osobami, bliskim.

Dzień dobry. W tym co Pan pisze, wg mnie, kluczowe jest to, że ma Pan niskie poczucie własnej wartości i w związku z tym, trudno przyjmować Panu „dobre rzeczy” jak np. miłość drugiej osoby, komplementy, czyjąś uwagę czy zaangażowanie. Tak też często bywa, że nasze nierozwiązane problemy natury psychologicznej uwidaczniają się w bliskich relacjach ale jeżeli poświęci się temu czas i uwagę, można zrozumieć dlaczego tak się dzieje i popracować nad tym, żeby poprawić jakość swojego życia i jakość relacji. Sugerowałabym skorzystanie z pomocy psychoterapeuty – może on pomóc Panu dotrzeć do źródeł problemu i popracować nad samooceną. To zwiększa szanse na zbudowanie satysfakcjonującego związku.
Życzę powodzenia,
M. Bukowska