Od czego zależy budowanie poczucia własnej wartości?

Jakie są główne filary poczucia własnej wartości i co stanowi solidny fundament dobrze rozumianej pewności siebie?

Witam Pana,

głównym filarem są wartości. Niskie poczucie własnej wartości kształtuje się pod wpływem doświadczeń w dzieciństwie; brak pozytywnych wzmocnień (pochwał), brak zainteresowania rodziców dzieckiem, czy osób znaczących, odizolowanie od rodziny, utrata bliskiej osoby lub nadużycie; emocjonalne/fizyczne/seksualne. W takim procesie kształtuje się negatywny obraz siebie, przejawiający wysoki poziom samokrytycyzmu, negatywna treść przekonań o samym sobie, innych i świecie, w związku z tym rozwijane są określone strategie działania (zachowanie) lub zasady życiowe. Jeśli człowiek widzi siebie, jako „nieudacznika, beznadziejnego”, inne osoby spostrzega, jako wymagające i krytyczne, życie jako rywalizację, może wykształcić w procesie socjalizacji strategie kompensacyjne, np. perfekcjonizm, ciągle dążenie do doskonałości. Krytyczne myślenie o sobie - brak nadziei - wpływa na poziom nastroju, samozadowolenia.

Stabilne poczucie własnej wartości polega na akceptacji siebie niedoskonałego, na dostrzeganiu swoich mocnych stron, dobrze jest kiedy mamy wgląd w swoje schematy poznawcze - rozumiemy je, należy poznać siebie, swoje potrzeby, uprawomocnić emocje, dbać o autonomię oraz budować relacje, więź z innymi.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś