Wstydliwy problem - co może być przyczyną?

Witam, mam następujący problem, z którym nie za bardzo wiem, co zrobić. Na studiach ze stresu nabawiłam się problemów z brzuszkiem, przed egzaminem nic nie jadłam, bo wszystko przelatywało przeze mnie dołem. Później sytuacja się trochę unormowała i tylko przy silnym stresie tak reagowałam. Od paru tygodni jest tragicznie - nawet wychodząc z dzieckiem na spacer, muszę czasem wracać do domu biegiem. Stresuję się tym, że może mi się zachcieć kupę i nie będę miała gdzie pójść, w związku z czym, jak tylko wyjdę, to muszę biec do domu. Czy jest szansa, że będę kiedyś jeszcze normalnie żyć? Co to może być i jak sobie z tym poradzić? Przecież kiedyś było normalnie i nie bałam się, że jak tylko wyjdę z domu, to zachce mi się kupę, więc wywołuję chęć do jej zrobienia, jak tylko wyjdę. Potrzebuję pomocy, bo nie dość, że sama nie mogę ze sobą wytrzymać, to jeszcze zaczynam denerwować innych. Co mam zrobić?  

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Witam!

Stres może wpływać na powstawanie problemów z układem pokarmowym. W efekcie mógł powstać u Pani lęk przed takimi sytuacjami, przez co przy każdym wyjściu z domu odczuwa Pani potrzebę skorzystania z toalety. Lęk narasta w sytuacjach, kiedy czuje się Pani zagrożona, np. tym, że nie będzie mogła na czas znaleźć toalety. Warto jednak na początek skorzystać z konsultacji z lekarzem internistą, ponieważ obecne problemy mogą być związane również z zaburzeniami somatycznymi. Dlatego warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Następnie, jeśli lekarz stwierdzi, że problem jest natury psychicznej, ważna będzie przede wszystkim praca nad wewnętrznymi trudnościami i lękami. Polecam rozpoczęcie regularnych spotkań z psychologiem lub rozpoczęcie psychoterapii. Psychika i ciało to jedność, dlatego wpływając na poprawę stanu psychicznego, może Pani zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dokuczliwe objawy ze strony układu pokarmowego. 

Pozdrawiam

0

Witam,

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. W nurcie poznawczo-behawioralnym klient (pacjent) i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam, mam bardzo wstydliwy, intymny problem...

Otóż wydaje mi się, że mam infekcję, bo mam właśnie takie objawy, jak: obfita, zielonkawa (lub czasami żółta) wydzielina i jej nieprzyjemny, "kwaśny" zapach. Ale ja nie chcę iść do ginekologa;(prędzej się zapłaczę na śmierć niż tam pójdę). No i wstydzę się komukolwiek o tym powiedzieć, bo przecież nie będę opisywać ze szczegółami swoich objawów np. mamie lub przyjaciółce... to obrzydliwe, okropne i wstydliwe. I moje pytanie jest następujące: czy nie mogę sama (znaczy nie całkiem sama, tylko np. z mamą) kupić sobie jakiegoś leku przeciwzapalnego i go stosować samodzielnie? Naprawdę nie może się obejść bez ginekologa? Błagam, proszę powiedzieć, że mogę sobie darować wizytę... :( Dodam, że mam 17 lat. Może i już powinnam była być u ginekologa, ale nie odważę się pójść za żadne skarby świata. Myślę, że mój stan nie jest aż tak poważny, by iść od razu do lekarza, ponieważ nie mam żadnych bóli (tylko w czasie owulacji raz lub dwa mnie leciutko zaboli, ale to podobno normalne), nie czuję swędzenia ani nic innego. Tylko ta wydzielina mnie martwi. Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję!  

17 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Myślę, że wizyta u ginekologa jest konieczna, i to z dwóch powodów. Pierwszym jest stan zapalny, którego nie należy lekceważyć. Lekarz przepisze odpowiednie globulki i będzie po sprawie. Drugim powodem jest konieczność przełamania strachu przed ginekologiem. W swoim życiu będziesz miała jeszcze wielokrotnie konieczność udania się do ginekologa, którą to konieczność możesz bagatelizować, tak jak tym razem, ryzykując poważną utratę zdrowia. Jeżeli się wstydzisz lekarza - mężczyzny, możesz się zapisać do pani ginekolog, najlepiej w miarę młodej, tak by szybko nawiązać z nią dobry kontakt. Na pewno wizyta nie będzie koszmarem. Mam nadzieję, że przemożesz swój strach.

Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problem ze wzwodem - co jest przyczyną?

Witam! Mam następujący problem. Otóż od 2 miesięcy mam jakby słabszy penis, czyli po prostu moje podniecenie jest słabe i wzwód taki słaby a mam dopiero 20 lat i nigdy nie miałem z tym problemu, byłem wręcz ogierem. Mam partnerkę bardzo długo i na pewno nie jest to problem psychiki, ponieważ bardzo się na nią napalam. Dodam, że problem pojawił się, gdy podjąłem pracę, która ma charakter siedzący. Na początku myślałem że to przejściowe, ale po urlopie i wypoczynku nadal jest tak samo. Przez jakiś czas brałem żeń-szeń oraz cynk, penis był twardy, ale znów tak jakby znieczulony i szybko dochodziłem do finału. Dodam jeszcze, że czasami pobolewa mnie lewe jądro i mam tam małego jakby guza. Byłem u urologa, powiedział że nie mam się czym martwić. Nie wiem czy to przejdzie mi? Czy już tak zostanie i jaki jest tego powód? edito1000
ponad rok temu

Witam!
Przyczyn osłabienia wzwodu może być wiele. Częstą przyczyną zaburzeń erekcji jest stres, tu, możliwe, że powodowany nową pracą, towarzyszącym jej nerowowymi sytuacjami lub kłopotami z adaptacją. Czynniki psychogenne warunkujące jakość wzwodu nie muszą być powiązane bezpośrednio z postrzeganiem partnera, ale również są uwarunkowane własną kondycją psychiczną.
Innym powodem może być reorganizacja dotychczasowego trybu życia, a także zmiana np. dotychczasowych nawyków żywieniowych czy też nałogowe stosowanie używek.

Jeżeli jednak eliminacja tych czynników nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, zalecam ponowną wizytę u specjalisty urologa.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty