Wstydliwy problem - co może być przyczyną?

Witam, mam następujący problem, z którym nie za bardzo wiem, co zrobić. Na studiach ze stresu nabawiłam się problemów z brzuszkiem, przed egzaminem nic nie jadłam, bo wszystko przelatywało przeze mnie dołem. Później sytuacja się trochę unormowała i tylko przy silnym stresie tak reagowałam. Od paru tygodni jest tragicznie - nawet wychodząc z dzieckiem na spacer, muszę czasem wracać do domu biegiem. Stresuję się tym, że może mi się zachcieć kupę i nie będę miała gdzie pójść, w związku z czym, jak tylko wyjdę, to muszę biec do domu. Czy jest szansa, że będę kiedyś jeszcze normalnie żyć? Co to może być i jak sobie z tym poradzić? Przecież kiedyś było normalnie i nie bałam się, że jak tylko wyjdę z domu, to zachce mi się kupę, więc wywołuję chęć do jej zrobienia, jak tylko wyjdę. Potrzebuję pomocy, bo nie dość, że sama nie mogę ze sobą wytrzymać, to jeszcze zaczynam denerwować innych. Co mam zrobić?

Witam!

Stres może wpływać na powstawanie problemów z układem pokarmowym. W efekcie mógł powstać u Pani lęk przed takimi sytuacjami, przez co przy każdym wyjściu z domu odczuwa Pani potrzebę skorzystania z toalety. Lęk narasta w sytuacjach, kiedy czuje się Pani zagrożona, np. tym, że nie będzie mogła na czas znaleźć toalety. Warto jednak na początek skorzystać z konsultacji z lekarzem internistą, ponieważ obecne problemy mogą być związane również z zaburzeniami somatycznymi. Dlatego warto zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Następnie, jeśli lekarz stwierdzi, że problem jest natury psychicznej, ważna będzie przede wszystkim praca nad wewnętrznymi trudnościami i lękami. Polecam rozpoczęcie regularnych spotkań z psychologiem lub rozpoczęcie psychoterapii. Psychika i ciało to jedność, dlatego wpływając na poprawę stanu psychicznego, może Pani zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dokuczliwe objawy ze strony układu pokarmowego.

Pozdrawiam

Witam,

Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. W nurcie poznawczo-behawioralnym klient (pacjent) i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby.
Pozdrawiam serdecznie