Wymioty dziecka przed pójściem do szkoły

Witam moj synek nie chce chodzic do szkoly I zdarza sie ze przed wyjsciem wymiotuje. Gdy wraca ze szkoly jest zadowolony mowi ze jest tam fajnie I potrafi zjesc w szkole cale sniadanie. Co zrobic by rano przestal wymiotowac?

Witam
Myślę, że nie ma poważnych problemów do niepokoju, zdarza się z w tym wieku u małych dzieci , że mocno przeżywają swoje doświadczenia w szkole, relacje z rówieśnikami , oceny Pani, wypowiedzi na forum klasy. Dobrze by było by w rozmowach z dzieckiem , często przekonywać go , że ma prawo dostawać słabsze i lepsze oceny , bo każdy ma prawo do lepszych i gorszych dni. Dobrze jest tez porozmawiać z dzieckiem o tym , że w grupie rówieśniczej czasem zdarzają się różne przykrości , które zrobią dzieci, i nie jest to zależne od niego, po prostu czasem kolega może mieć słabszy dzień, może też źle się czuje, pokłócił się z kimś i dlatego czasem ktoś sprawi nam przykrość, ale że warto zawsze o wszystkich niepokojach i trudnościach mówić rodzicom , bo będą wiedzieć jak zareagować i problemy wydadzą się od razu mniejsze. Dobrze jest też nie naciskać na dziecko , by był we wszystkim najlepszy , żeby nie rodzić u niego takiej presji oceny siebie. Warto przedstawiać kwestie szkoły w pozytywnym świetle i tłumaczyć trudne sprawy , tak by wydawały się łatwiejsze i prostsze, Gdyby te problemy synka trwały dłużej warto zgłosić się do specjalisty psychologa , który pomoże uporać się z tymi problemami.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska

Dzień dobry.

Wydaje się, że problemem jest nie tyle wymiotowanie Pani synka, ile to, z jakiego powodu się to dzieje. Podała Pani zbyt mało informacji, by można było odnaleźć przyczynę takich jego reakcji. Z opisu można wnioskować, że jest ona wywołana lękiem, który z kolei nie musi wynikać z jakiegoś rzeczywistego przeżycia (o czym może świadczyć choćby to, że po powrocie ze szkoły Pani synek jest zadowolony). Lęk jednak niekoniecznie jest racjonalny. Być może poprzez wymioty Pani dziecko chce pokazać, że jest chore i liczy na to, że w związku z tym "odpuści" mu Pani szkołę.

Sugerowałbym częstsze rozmowy na temat pozytywów szkoły, które mogłyby "oswoić" synka z problemem oraz, na wszelki wypadek, rozmowę z nauczycielami (pedagogiem, psychologiem szkolnym), celem upewnienia się, czy są powody, by Pani synek obawiał się szkoły.

Pozdrawiam.