Wypełnienie testu EPQ-R a cechy przydatne w danym zawodzie

Witam pytanie do biegłego psychologa czy po samym teście EPQ-R takim na sto pytań psycholog może stwierdzić czy człowiek reprezetuje takie cechy osobowości które będą przydatne w danym zawodzie ? Powiem dokładniej czy po napisaniu tego testu pani psycholog może stwierdzić że nie nadaje się na strażaka ? Czy musi wziąść pod uwage również ankiete i rozmowe , i nawet jak z tego testu wypadne nie najlepiej to wyratuje się rozmowa, ankietą bo wydaje mi się że z testu wyjde na skrajnego introwertyka

Testy, rozmowy, wywiady, ankiety stanowią tzw. baterię testową, na której podstawie podejmowane są decyzje czy ktoś będzie odpowiedni na dane stanowisko, czy też nie. Nie podejmuje się takich decyzji na podstawie tylko jednej z wykorzystanych metod, lecz na podstawie każdej z nich. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

przy diagnozie psychologicznej stosuje się zasadę "triangulacji", tzn. badanie powinno się składać z 3 części: rozmowy, obserwacji, badania testowego. Co do EPQ-R bada on 5 cech z tzw. "wielkiej piątki", więc jeśli zdecydowano się na ten test, to prawdopodobnie jedna z cech lub kilka z nich odgrywają znaczącą rolę w zawodzie strażaka. Tak czy inaczej, przy rekrutacji powinno się brać pod uwagę nie tylko sam wynik testu, ale także rozmowę/wywiad i obserwację.

Pozdrawiam.
Adam Zajączkowski
www.zajaczkowski-psychoterapia.pl