Witam Pana serdecznie,
W swoim liście poruszył Pan bardzo trudną kwestię. Inteligencja w psychologii jest bardzo szerokim pojęciem i można ją rozpatrywać na wiele różnych aspektów, w swoim liście odnosi się Pan do jej typu logiczno-matematycznego. Test Matryc Ravena służy zbadaniu poziomu przejawianych zdolności edukacyjnych i powinien być przeprowadzony przez psychologa w odpowiednich, standaryzowanych warunkach - tylko wówczas można go w ogóle interpretować.
Wyniki testu powinny być zinterpretowane przez osobę przeprowadzającą badanie, dlatego niestety nie będę w stanie rozwiać Pana wątpliwości w tym aspekcie.
Mam nadzieję, że nie będzie to nadużycie bądź nadinterpretacja z mojej strony, ale mam wrażenie, iż bardziej potrzebna jest Panu rozmowa z drugim człowiekiem niż szukanie kolejnego sposobu na potwierdzenie swojej inteligencji. Czasem warto jest otworzyć się przed drugim człowiekiem i spróbować popracować nad innymi aspektami życia - może warto zająć się teraz kwestiami związanymi z inteligencja interpersonalną?
Ma Pan bardzo bogate życie wewnętrzne, posiada Pan pełną świadomość swoich przeżyć, ale zdaje się, że bywają one dla Pana nieco przytłaczające. Poczucie własnej wartości jest budowane także przez inne czynniki, nie tylko kwestie związane z inteligencją rozumianą w potocznym znaczeniu tego słowa. Może warto się nad tym zastanowić i podjąć pewne kroki by uczynić swoje życie bardziej satysfakcjonującym dla siebie samego?
Ja ze swojej strony serdecznie zachęcam do spotkania z psychologiem, aby nie tylko przeprowadzić i zinterpretować test, o który Pan pyta, ale także spróbować popracować nad swoją postawą wobec inteligencji jako czynnika kształtującego Pana osobę.
Serdecznie pozdrawiam
Dobry Wieczór Panu,
Zacznę od pogratulowania Panu przyjęcia w poczet Członków Stowarzyszenia Mensa Polska.
Po zapoznaniu się ze szczegółową Pana relacją, domniemam że być może moja odpowiedź nie spełni Pana oczekiwań...
Myślę, że za dużo Pan oczekuje od siebie, nie dając sobie przestrzeni na "nie wiedzenie" czegoś i sfokusowanie się na szczegółowym analizowaniu i oczekiwaniu bycia doskonałym - bo tak Pana zrozumiałam..., co może zabierać Panu sporo energii i być może nie ma już czasu na spontaniczność i zagadnienia dla Pana ważne?
Myślę, że zwrócenie się w kierunku tzw. inteligencji emocjonalnej mogłoby być dla Pana pomocne w dotarciu do równowagi, bo okazuje się że inteligencja emocjonalna również ma znaczenie w dzisiejszym Świecie.
Na płaszczyźnie biznesowej i osobistej inteligencja wraz z inteligencją emocjonalną, są znaczące i coraz bardziej doceniane...
Podsumowując, zachęcam Pana do kontaktu i do konsultacji z psychologiem, specjalizującym się w zagadnieniu, dotyczącym inteligencji.
Z przesłaniem dla Pana tego, co jest Panu teraz potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Orientacja seksualna a iloraz inteligencji – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czym charakteryzują się zdolności poznawcze u osób, którym stwierdzono iloraz inteligencji poniżej przeciętnej? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Iloraz inteligencji a postępy w nauce – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Pomiar ilorazu inteligencji – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jaka jest różnica między tymi chorobami? – odpowiada Mgr Magdalena Klekotko
- Czy to możliwe, że iloraz inteligencji dziecka mógł z biegiem czasu się obniżyć? – odpowiada Mgr Jadwiga Samolińska
- Czy szybkość myślenia wpływa na poziom inteligencji? – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Inteligencja a nauka – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- W jaki sposób mogę dojrzeć emocjonalnie jak i zwiększyć swój iloraz inteligencji? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Metody sprawdzenia sprawności intelektualnej u dziecka – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska