Zaburzenia lękowe u kobiety w ciąży

witam. Mam 26 lat mam córeczkę 7 letnią i spodziewam sie dziecka. Choruje na zaburzenia lękowe.Biorę aktualnie clonazepam, tranxene i cloranxen. wszystko doraznie jedynie clonanzepam coraz czesciej zaczynam brac ze wzgledu na to ze od 2 miesiecy nie wychodze z domu. Mam leki na serce ktore biore raz dziennie i martwie sie o moje dziecko. lekarz mi powiedzial ze nie dobiose dziecka bo nadejdzie dzien ze poronie. Wyczytalam ze to agorafobia. wzystko sie zgadza co do objawow.co mam robic??:(
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Proszę skontaktować się z lekarzem psychiatrą, który oceni konieczność i możliwość stosowania odpowiednich leków, a także być w kontakcie z ginekologiem prowadzącym Pani ciążę.

0

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia lękowe u 21-letniej kobiety

Witam mam 21 lat i stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe.. strasznie boje się udaru i śmierci ostatnim czasem serce mi zaczyna szybciej bić i czuję jakbym miała pełną głowę i dlatego boje się że to udar nigdy nie miałam problemów z ciśnieniem zawsze miałam prawidłowe co robić?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Mgr Joanna Szlasa Psychologia
48 poziom zaufania

Dzień dobry,
diagnoza i rozpoznanie zaburzenia to pierwszy krok w celu podjęcia formy leczenia i pomocy. Skoro pisze Pani, że ma rozpoznane zaburzenia lękowe, to występujące objawy związane z przyspieszonym biciem serca są właśnie tego objawem. Oczywiście warto przebadać się również somatycznie pod kątem kardiologicznym, aby mieć pewność, że w tym aspekcie wszystko działa prawidłowo. W przypadku zaburzeń lękowych skuteczna jest psychoterapia. Oczywiście to zależy od rodzaju zaburzenia, zaawansowania i jego nasilenia. Jedną z skutecznych metod terapii jest terapia poznawczo-behawioralna indywidualna bądź grupowa. W przypadku bardziej zaawansowanych zaburzeń lękowych zaleca się również farmakoterapię, którą konsultuje i przepisuje lekarz psychiatra. Leki są doraźną formą pomocy i zawsze należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Można również łączyć pomoc psychologiczną z farmakoterapią. Jednak kluczowa jest terapia, która pomaga pacjentowi radzić sobie z lękami i zmienić sposób myślenia o lęku. Jest to proces długotrwały i wymagający poświęcenia i wysiłku ze strony pacjenta, jednak pomaga osiągnąć bardzo dobre rezultaty poprawiając komfort życia.

Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

0

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk często przyjmuje postać różnych fobii – stąd u Pani
lęk przed chorobą, przed śmiercią.
Zapewne stres lub przykre doświadczenia z przeszłości wywołały
u Pani bezpodstawny, a jednak dla Pani przeraźliwy lęk.
Lęk o własne zdrowie i życie często towarzyszą
zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Hipochondria jest silnym zaburzeniem nerwicowym.
Polega na nadmiernej koncentracji na własnym zdrowiu
i wysokim poziomie lęku o swój stan zdrowia i błędnym,
przepełnionym lękiem interpretowaniu nawet najmniejszych
przypadłości. `
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę i zaburzenia lękowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem
oraz do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia lękowe a ciąża

Witam, mam 30 lat i stwierdzono u mnie zaburzenia lękowe z somatyzacją. Już od jakiegoś czasu, tj. ok. 3, 4 miesięcy, brałam leki psychotropowe przepisywane przez neurologa czy lekarza rodzinnego. Około 3 tygodni temu, po mojej pierwszej wizycie u psychiatry i stwierdzeniu zaburzeń lekowych, otrzymałam kolejne leki. Tydzień później dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jest to moje pierwsze dziecko. Po tej informacji momentalnie sama odstawiłam leki i udałam się do ginekologa. Ten lekarz zalecił mi skonsultowanie stanu zdrowia i konieczności brania leków u psychiatry. Niestety, możliwa wizyta to początek marca. Czuję się różnie, a musiałam wrócić do pracy. Mam zawroty głowy oraz bóle. Jest troszkę lepiej niż przed wiadomością o ciąży, ale myślę, że to dla tego, iż staram się wmawiać sobie, że wszystko będzie OK. Proszę o pomoc. Co z lekami i czy są jakieś substytuty, które by nie zagrażały maleństwu. Jak sobie/nam :) pomóc? Pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani!

Wśród leków psychotropowych nie ma leków zupełnie bezpiecznych dla płodu. Decyzja o ewentualnym leczeniu farmakologicznym w czasie ciąży wymaga rozważenia ewentualnych zysków oraz możliwych strat. Jest to szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, w którym kształtują się narządy Pani dziecka. O ile to możliwe, zaleca się więc odstawienie leków psychotropowych. Przy nagłym odstawieniu leków psychotropowych mogą pojawić się objawy odstawienne, zwłaszcza, jeśli przyjmowała Pani leki przeciwdepresyjne oraz benzodiazepiny.

Na temat objawów odstawiennych związanych z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych może Pani przeczytać w wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-objawy-podczas-odstawiania-....

Z kolei do najczęściej występujących objawów związanych z nagłym odstawieniem leków uspokajających należą:
- nerwowość, drażliwość, niepokój, lęk,
- drżenie ciała,
- zwiększona potliwość,
- bezsenność, koszmary senne,
- dolegliwości bólowe: bóle głowy, brzucha, kończyn,
- biegunka, parcie na mocz z częstym oddawaniem moczu.

Należy pamiętać, że objawy odstawienne mogą pojawić się po kilku, kilkunastu dniach od odstawienia leku. Zależy to od rodzaju stosowanego leku.

Skuteczną i bezpieczną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych, do których należą zaburzenia somtyzacyjne, jest psychoterapia. W trakcie psychoterapii może Pani np. nauczyć się technik relaksacyjnych oraz skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Dlatego polecam Pani psychoterapię nie tylko jako ,,bezpieczny substytut", ale i podstawową formę leczenia Pani problemów. Proszę również pamiętać o przyjmowaniu preparatów kwasu foliowego, chroniącego przez wystąpieniem wad układu nerwowego.

Pozdrawiam i serdecznie gratuluję !!!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty