Zaburzenia odżywiania i niechęć do jedzenia

Witam, jedna osob z mojej rodziny ma jakies zaburzenie odzywiania. Je tylko kilka dan ktore lubi i nic innego. Nie chce nawet probowac nowych rzeczy. Co to za zaburzenie psychiczne moze byc?

Szanowna Pani,
Zrozumiałe jest Pani zaniepokojenie, ponieważ wydaje się, że osoba odżywiająca się wyłącznie kilkoma produktami może nie dostarczać sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednak z tak krótkiego opisu nie możemy wnioskować o żadnym zaburzeniu. Potrzebne byłyby informacje np. w jakim wieku jest ta osoba, czy cierpi na inne choroby, jaka jest jej sprawność umysłowa, jak długo trwa już ten objaw. Np. u małych dzieci, jak i u osób starszych zdarzają się takie formy testowania rzeczywistości, które wynikają z wieku rozwojowego (bunt, eksperymentowanie) lub z otępienia starczego. Jeżeli jednak sytuacja dotyczy ogólnie zdrowej, dorosłej osoby, to objaw ten może (ale nie musi) sugerować cały wachlarz zaburzeń psychicznych, poczynając od epizodów psychotycznych, paranoicznych, przez zaburzenia osobowości, po zaburzenia odżywiania (np. ortoreksję) i zaburzenia nastroju.
Bez większej ilości danych nie sposób wypowiedzieć się, czy w ogóle jest to objaw zaburzenia psychicznego. Jest też możliwe, że osoba ta przeżywa aktualnie krótki kryzys życiowy, który niebawem minie.

Na podstawie takich danych nie można stwierdzić żeby w ogóle miało miejsce jakieś zaburzenie odżywiania, a co dopiero jakiego typu. Wybiórcze podejście do żywienia nie musi oznaczać zaburzenia, a po prostu "gust". Jeżeli jednak pojawiają się innego rodzaju objawy jak restrykcja żywieniowa, głodówki, wymioty, zniekształcony obraz ciała itd. - wtedy dopiero można mówić o występowaniu jakiegoś zaburzenia odżywiania (i w takiej sytuacji niezbedna jest wizyta u specjalisty w celu dokonania diagnozy i podjęcia leczenia). Pozdrawiam.