Zaburzenia snu na tle nerwicowym

Od 3 lat cierpię na bezsenność o podłożu nerwicowym. Od 2 lat leczę się na psychoterapii, ale ostatnio bezsenność wróciła. Zacząłem rozpaczać, bo poczułem się, jakbym był w punkcie wyjścia. O detalach porozmawiam z terapeutą, ale do tego czasu chcę poznać odpowiedź: CZY BEZSENNOŚĆ (nerwicę) MOŻNA WYLECZYĆ i spać bez leków, NORMALNIE żyć? Czy jestem na to skazany do końca życia? Do tego doszły zaburzenia erekcji i powroty bezsenności sprawiają, że martwię się, że będę do końca impotentem.

Witam, w procesie psychoterapii zdarzają sie momenty nawrotu objawów, czasem wracajaone z większa siła. Jest to sygnał ze dotyka Pan czegoś ważnego dla siebie. Oczywiście należy o tym porozmawiać z psychoterapeuta. Musi sie Pan przygotować na długotrwałe leczenie, ale moje doświadczenia pokazują, ze jest mozliwe uwolnienie sie od objawów. Pozdrawiam

Jak najbardziej można się pozbyć zaburzeń nerwicowych i wszelkich objawów z nimi związanych. Długość pracy zależy od wielkości trudności, poziomu odczuwanego napięcia i dyskomfortu, a także motywacji pacjenta do pracy nad sobą. Również długość spotkań zależeć może od nurtu w jakim pracuje dany specjalista.
Pojawia się na pewno u Pana zamartwianie (o czym Pan otwarcie pisze), dlatego też polecam, aby porozmawiał Pan ze swoim obecnym terapeutą nad wprowadzeniem na waszych spotkaniach metod poznawczo-behawioralnych (jeżeli dotychczas nie zostały wprowadzone - tego nie wiem, gdyż o tym Pan nie pisze), które pozwolą kontrolować swoje procesy myślowe, a przez to również pomagają pozbyć się lęku, stresu i innych związanych z nimi trudności. Pozdrawiam.