Zaburzenia widzenia w 70 procentach

Co to znaczy widzieć w %? Mój okulista powiedział, że obecnie widzę w 70%. Dopiero po dłuższym czasie zacząłem się zastanawiać o co mu chodziło? No właśnie, o co mogło? I jak mniej-więcej przełożyć to na dioptrie?

Lek. Tomasz Budlewski

ciężko powiedzieć co miał na myśli. może to chodzić o dioptrie ale równie dobrze może byc ograniczenie w funkcji siatkówki oka. proponuje ponownie udac się do lekarza okulisty.

 Lek. Tomasz Budlewski

Dzień dobry, ostrość wzroku i wada refrakcji to dwie osobne sprawy. Ostrość wzroku ocenia się w ułamkach, np. 5/5, 20/40 itp. Oznaczają one, ile rzędów pacjent czyta z tablicy (bez okularów, jeśli ich nie potrzebuje lub w najlepiej dobranych okularach). Można to interpretować również w %, 70% oznaczałoby, że pacjent przeczytał 7 rzędów z 10 możliwych. Dioptrie natomiast są miarą użytej korekcji, żeby daną ostrość wzroku otrzymać. Pacjent może widzieć 7 rzędów z 10 bez wady wzroku lub z dowolną skorygowaną wadą plusową, minusową i astygmatyzmem. Ułamki i dioptrie nie są wartościami zamiennymi. Pozdrawiam Józef Kałużny.