Zespół metaboliczny: jak schudnąć?

Jestem kobietą, mam lat 36, wzrost 165, waga 130 kg. Mam stwierdzoną insulinooporność (przyjmuję M*** 850); nadciśnienie (regulowane dwoma lekami); niedoczynność tarczycy (E*** 50/75). Mam problem z rosnącymi włoskami na twarzy, ale wypadającymi na przedniej części głowy. Proszę o pomoc - jak sobie pomóc, schudnąć i zdrowiej żyć.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Pani BMI wynosi 47, 8, co pozwala na rozpoznanie otyłości klinicznej, stanu poważnie zagrażającemu życiu. Rozpoznane u Pani choroby niewątpliwie mają związek z Pani wagą. Niedoczynność tarczycy predysponuje do nadwagi, podczas gdy nadciśnienie i insulinooporność są jej skutkiem.

W obecnej sytuacji niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza rodzinnego. Specjalista powinien skierować Panią do poradni dietetycznej, gdzie dietetycy na podstawie Pani trybu życia i wskazań medycznych ustalą Pani odpowiednią dietę.

Niewątpliwie istotny jest również ruch. Ze względu na wysoką masę ciała, nie może Pani wykonywać wszystkich ćwiczeń, by nie obciążyć zbytnio stawów kończyn dolnych. Idealny byłby basen, aqua-aerobic( tu nie trzeba umieć pływać ) oraz rower. Bezwzględnie powinna Pani zdecydować się na codzienny ruch!

Prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z codziennym ruchem na pewno przyniosą efekty. Zwykle utrata masy ciała kształtuje się w granicach 1 kg na tydzień. Przy większej nadwadze w pierwszym etapie odchudzania dochodzi do większego spadku wagi.

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie efektu, lekarz zapewne zdecyduje się na chirurgiczne leczenie otyłości, w tym chirurgię bariatryczną. Myślę zatem, że warto podjąć działania samodzielnie.

Konieczna jest jednak determinacja i konsekwencja, której Pani szczerze życzę.

Pozdrawiam.